Czy konstrukcja stalowa hali jest lepsza niż żelbetowa?

18/10/2018

Konstrukcje stalowa a konstrukcje żelbetonowe

Halę o dowolnym przeznaczeniu – zarówno magazynową, produkcyjną czy usługową, można zaprojektować i zbudować w technologii stalowej, jak również żelbetowej. Spotyka się również hale w technologii mieszanej, gdzie najczęściej prefabrykowane słupy żelbetowe łączy się ze stalowymi ryglami dachowymi. Rozwiązanie to spotkać można w obiektach magazynowych o bardzo dużych powierzchniach. Jego uzasadnienie jest nie tyle ekonomiczne, co podyktowane wieloma wymogami jakim musi sprostać obiekt przeznaczony do wynajmu w związku z prawem budowlanym. Te same przepisy w odniesieniu do hali o sprecyzowanym przeznaczeniu będą umożliwiały wykonanie projektowanej hali w całości stalowej lub żelbetowej.

Jednym z głównych powodów, dla których większość hal projektowana i budowana jest jako budynki w konstrukcji stalowej, jest koszt inwestycji. Hale stalowe w znakomitej większości przypadków są znacznie tańsze w budowie, niż hale żelbetowe.

W przypadku obiektów kubaturowych cena konstrukcji nośnej hali wraz z fundamentami nie jest niestety gwarancją jej jakości. Kluczowa jest optymalizacja rozwiązań, wynikająca z doświadczenia projektantów i wykonawców. Przepisy bardzo szczegółowo precyzują wymagania techniczne oraz przeciwpożarowe jakie spełnić musi konstrukcja nośna każdego budynku. Nie ma możliwości, aby prawidłowo zaprojektowany budynek stalowy odstępował wytrzymałością czy żywotnością swojemu żelbetowemu odpowiednikowi.

Konstrukcja stalowa hali

Hale stalowe nazywane są również halami w systemie lekkiej obudowy. Określenie to jest nieco mylące, gdyż sugeruje niską wytrzymałość. Dokładniej rzecz ujmując, mowa jest o halach obudowanych systemowymi płytami warstwowymi. Tym co sprawiło, że technologia hal stalowych stała się tak popularna, jest właśnie połączenie stalowej konstrukcji nośnej hali z płytami warstwowymi, stanowiącymi ściany, a często także dach obiektu. Skomplikowany i czasochłonny proces budowy obiektów w technologii żelbetowej zastąpiony został przez znacznie szybszy, dużo bardziej ekonomiczny proces prefabrykacji konstrukcji stalowych. Równocześnie murowanie, ocieplanie i wykańczanie ścian zewnętrznych sprowadziło się do montażu gotowych, systemowych płyt warstwowych o identycznych parametrach cieplnych.

Czas budowy hali stalowej to bardzo duży argument za wyborem tej technologii.

W całym procesie inwestycyjnym kluczowe jest, aby poniesione nakłady zwróciły się jak najszybciej. Budowa hali magazynowej lub produkcyjnej nie jest jednak ani prosta, ani szybka. Ponoszone w związku z nią koszty są proporcjonalnie do wielkości firmy i niejednokrotnie stanowią duże wyzwanie. Z tego powodu wybór wolniejszej technologii budowy – nawet jeśli miałaby być w tej samej cenie – jest ekonomicznie trudny do uzasadnienia. Szybsze oddanie hali do użytkowania oznacza szybszy zwrot z inwestycji, a dobrze zaplanowana budowa może okazać się zaskakująco szybkim etapem całej inwestycji.
Jeśli nie realizujemy budowy hali w systemie zaprojektuj i buduj, w którym wybrany generalny wykonawca, który martwi się o cały proces i jego harmonogram – w kontekście czasu wiele zależy od nas.

Część etapów realizacji zadania polegającego na budowie hali stalowej może być wykonywanych równolegle. Podczas, gdy trwają procedury urzędowe możemy przygotowywać projekty wykonawcze fundamentów oraz konstrukcji stalowej. Umożliwiają nam one nie tylko precyzyjne szacowanie kosztów, ale również zakontraktowanie wykonawców. Dzięki temu w momencie uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę, następnego dnia możemy rozpocząć prace ziemne i fundamentowe. Podobnie w przypadku projektów wykonawczych konstrukcji stalowej, które umożliwiają jej wyprodukowanie w czasie trwania procedur lub prac fundamentowych. Na budowę dostarczane są już gotowe do skręcenia elementy konstrukcji i nie ma powodu, dla którego mielibyśmy tracić czas na przygotowywanie ich dopiero po wykonaniu fundamentów. A tak dokładnie dzieje się, gdy ściany są murowane, a konstrukcja nośna hali to sukcesywnie zalewane betonem zbrojenie.

Podsumowując, jeśli przepisy przeciwpożarowe lub inne wymogi techniczne lub technologiczne nie narzucają nam wykorzystania tradycyjnej metody budowy, będzie znacznie szybciej, a co za tym idzie również i taniej, jeśli zdecydujemy się na halę stalową.

Przeczytaj również:
Co to jest obciążenie ogniowe (gęstość obciążenia ogniowego) i jak je obliczyć

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl