Budowa hali w systemie gospodarczym czy generalne wykonawstwo? cz. 1

22/04/2022

W sytuacji, w której gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych pociągają za sobą wyraźny wzrost kosztów budowy nowych obiektów niezależnie od wybranej technologii, można szukać oszczędności w systemie budowy, na jaki się decydujemy. Różnice w wycenie prac przy tym samym zakresie mogą wynieść nawet 15%.

Najpopularniejsze formuły budowy nowych hal.

Na rynku funkcjonuje wiele różnych podejść do tematu budowy nowej hali magazynowej lub produkcyjnej. Szukając na ten temat informacji trafimy głównie na materiały przygotowane przez firmy oferujące generalne wykonawstwo inwestycji. Jest to model dający wiele zalet, ale niepozbawiony wad, o czym później. Dużo mniej informacji jest na temat alternatywy dla modelu budowy hali z generalnym wykonawcą, czyli tzw. Modelu gospodarczego

Problem z gospodarczym modelem realizacji inwestycji jest taki, że nie został precyzyjnie zdefiniowany w obszarze zakresu oferty, jaki otrzymujemy od wykonawcy. Możemy wychodzić z założenia, że każdy zakres od fundamentów, prac instalacyjnych związanych z przyłączami, aż do postawienia hali i jej wykończeni zlecamy specjalistom i współpracujemy z wieloma firmami. Wtedy od producenta i wykonawcy hal oczekujemy wyłącznie jego podstawowego zakresu oferty.

Niemniej sensowne jest, aby nie rozdzielać wyceny prac fundamentowych od konstrukcyjnych związanych z halą i tutaj pojawiają się trudności wynikające z różnych modelów biznesowych firm wykonawczych. Możemy nie być w stanie wyegzekwować dokładnego oczekiwanego zakresu prac od każdej firmy, bo bez specjalistycznej wiedzy ciężko jest go nazwać. Trudno wymagać, by każdy kto planuje budowę hali znał się na niuansach budownictwa kubaturowego.

Czy budowa bez generalnego wykonawcy zawsze oznacza problemy?

Wycena budowy hali przemysłowej we współpracy z generalnym wykonawcą jest dość łatwa z punktu widzenia zakresu oferty. Generalny wykonawca zobowiązuje się do realizacji naszego projektu w określonym harmonogramie i budżecie. Jeśli decydujemy się na współpracę przed etapem projektu budowlanego, to w skład umowy wchodzi również uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień. Za wygodę trzeba jednak zapłacić, a tym bardziej w czasach, gdy w cenie musi zostać uwzględnione dużo większe ryzyko wynikające z niestabilności cen i inflacji.

Szukając optymalizacji kosztów i kontroli nad jakością, szczególnie przy realizacji kolejnej budowy hali stalowej, dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie części zakresu na swoje barki. Tym właśnie jest system gospodarczy. Pozwala on na większą ingerencję w rozwiązania techniczne na etapie wykonawstwa, szczególnie w przypadku prac instalacyjnych czy wykończeniowych. Jeśli decydujemy się na budowę hali z wykonawcą, który w swojej działalności sam dostarcza część prac – jak STALION, który jest producentem konstrukcji stalowych i firmą montażową – możemy zasięgnąć rady w zakresie podziału całej inwestycji na sensowne części i podzielić odpowiedzialność w bezpieczny sposób.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl