Pokrycie dachu hali stalowej

13/12/2023

Dach hali stalowej

Ważnym elementem każdej hali stalowej (czy to produkcyjnej czy magazynowej czy też usługowej) jest obudowa dachu, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony hali przed warunkami atmosferycznymi oraz jednocześnie trwałości, szczelności oraz stabilność całej konstrukcji. 

Dach hali stalowej umożliwia zamontowanie w nim świetlików dachowych, które zapewniają odpowiednie naświetlenie hali (w przypadku hali magazynowej obowiązujące normy wymagają 1/12 powierzchni hali, zaś w przypadku hali produkcyjnej – 1/8 powierzchni hali). Na dachu można zamontować centrale wentylacyjne oraz inne urządzenia np. panele fotowoltaiczne, które jako alternatywne źródło umożliwia oszczędności energii elektrycznej.

Elementem, o którym nie można zapomnieć jest odprowadzenie wody opadowej z dachu hali. Odbywa się to za pomocą rynien oraz rur spustowych (w przypadku hali bez attyk) lub pluvi (odwodnienie podciśnieniowe w przypadku hal z attyką po obwodzie). 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego hali stalowej zależny jest od kilku czynników: panujących lokalnie warunków klimatycznych – przewidywanych obciążeń śniegiem i wiatrem, wymaganej temperatury wewnątrz hali stalowej, odporności ogniowej, obowiązującego w danej lokalizacji miejscowego planu zagospodarowania oraz estetyki.

Jeśli planujemy budowę hali stalowej nieocieplonej (tak zwanej hali „zimnej”) praktycznym rozwiązaniem jest obudowanie jej dachu blachą trapezową, nie zapominając przy tym o zastosowaniu warstwy antykondensacyjnej zapobiegającej skraplaniu się wody wewnątrz hali. (Powłoka antykondensacyjna jest to membrana z tak zaprojektowaną specjalnie strukturą, aby zatrzymując wilgoć, zapobiegać jej opadaniu oraz izolować pokrycie dachowe hali od bezpośredniego kontaktu z wodą. Wilgoć w ciągu dnia odparowuje z powłoki do atmosfery). Jest to rozwiązanie nie wymagające dużego nakładu finansowego. Jednak w momencie gdy przeznaczenie hali stalowej narzuca nam spełnienie odpowiedniego współczynnika przenikalności cieplnej (temperatura dodatnia w hali) należy wziąć pod uwagę izolację cieplną dachu. W oparciu o wymagany spadek dachu oraz chęć zastosowania attyk mamy do wyboru dwa rozwiązania: dach membranowy lub dach pokryty płytą warstwową. Dach membranowy składa się z następujących warstw: blacha, warstwa izolacyjna (styropian, pianka poliuretanowa, wełna –o wyborze materiału decydują narzucone przepisy pożarowe oraz wymogi ubezpieczyciela, zaś  o grubości dostosowanej do wymaganej temperatury jaką chcemy utrzymać wewnątrz hali) oraz membrana. Również w przypadku wyboru opcji obudowy hali płytą warstwową mamy do wyboru trzy główne możliwości wypełnienia płyty – styropian, pianka PIR/PUR oraz wełna. Oczywiście wybór izolacji ciągnie za sobą nie tylko koszt finansowy ale również i ciężar który oddziałuje na konstrukcję stalową hali. Warto zatem podczas doboru rozwiązania skonsultować się z projektantem w celu dobrania odpowiedniej obudowy dachu hali stalowej.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl