Produkcja konstrukcji stalowych hal blachownicowych – jak wygląda produkcja konstrukcji stalowej krok po kroku?

29/04/2024

Projekty techniczne, wykonawcze, warsztatowe

Najważniejszym etapem produkcji konstrukcji stalowych jest faza projektu wykonawczego, zwanego również warsztatowym. To projekt umożliwiający nie tylko wyprodukowanie, ale i wykonanie prawidłowego montażu konstrukcji stalowej.

Projekt techniczny wymagany przed rozpoczęciem budowy hali nie jest dokumentacją warsztatową i najczęściej jego zakres ograniczony jest to minimum. Projekt wykonawczy wykonywany przed zleceniem produkcji elementów stalowych to najczęściej również dokumentacja powykonawcza.

Produkcja konstrukcji stalowych hal

Prefabrykacja konstrukcji stalowych, w szczególności blachownicowych, to proces wymagający dużo większego zaplecza i kompetencji niż wykonywanie ram z tzw. elementów handlowych, czyli IPE, HEA, HEB itp. W prawdziwej wytwórni konstrukcji stalowych można liczyć na różnorodność wykonywanych konstrukcji stalowych.

1. Przygotowanie produkcji konstrukcji hal stalowych

Wytwórnia konstrukcji blachownicowych przygotowuje szkielet konstrukcji z pojedynczych elementów, najczęściej blach o różnych grubościach wycinanych z całych arkuszy. Producent hal stalowych musi w takim procesie polegać na precyzyjnych instrukcjach technologicznych, zapewnić przestrzeganie norm jakościowych, zadbać o jakość wykonania spoin i przeprowadzić ich badania zgodnie z obowiązującymi normami. Znaczenie zawodu montera konstrukcji stalowych w przygotowaniu, montażu i składaniu elementów stalowych podkreśla potrzebę specjalistycznego wykształcenia oraz ciągłego rozwijania umiejętności, co jest kluczowe z uwagi na różnorodność konstrukcji stalowych, z którymi pracownicy tego zawodu mają do czynienia.

2. Spawanie blachownic

Wycięte elementy blachownic trafiają na linię do spawania łukiem krytym. Jest to spawanie zautomatyzowane, dzięki czemu uzyskuje się bardzo wysoką jakość i powtarzalność spoin. W tym procesie łączy się umiejętność optymalnego zaprojektowania konstrukcji stalowych z nowoczesną technologią ich wykonania. Konstrukcje stalowe produkowane w ten sposób mają niższą masę od elementów handlowych przy często wyższej wytrzymałości. Co istotne, do produkcji konstrukcji stalowych tego typu wykorzystuje się stal o zwiększonej wytrzymałości.

3. Uzbrajanie blachownic i produkcja konstrukcji drugorzędowych

Wykwalifikowany spawacz montuje elementy stalowe dodawane do blachownic w procesie ich uzbrajania. Konstrukcje hal przemysłowych to często skomplikowane układy statyczne wymagające precyzyjnego wykonania konstrukcji stalowej drugorzędowej.

Posiadanie aktualnych uprawnień spawalniczych, czy znajomość obsługi sprzętu technicznego są niezbędne, ale nie zawsze wystarczają. Istotne jest doświadczenie. Konstrukcje stalowe słupów mogą zawierać wsporniki belek podsuwnicowych, mocuje się do nich rygle ścienne oraz stężenia. Niejednokrotnie na słupach opierają się też konstrukcje nośne urządzeń przemysłowych. Są to jedne z najważniejszych elementów stalowych hal produkcyjnych.

Bardzo ważne jest też precyzyjne wykonanie elementów stalowych dachu. Płatwie dachowe podpierają blachę lub płytę warstwową stanowiące pokrycie hal stalowych. Szczelność dachu hali stalowej zależy w dużej mierze od tego, czy wykonywanie montażu konstrukcji stalowej nie wymaga kompromisów.

4. Zabezpieczanie konstrukcji stalowej

Dokonanie oceny wykonanej pracy jest istotne przed wysłaniem elementów konstrukcji stalowych do zabezpieczenia antykorozyjnego. Kontrolowanie jakości wykonanego montażu jeszcze w fazie produkcji i wykonania konstrukcji stalowej to najwyższy możliwy standard. Jest to tzw. próbny montaż.

Dla wytwórni konstrukcji, która oferuje również montaż konstrukcji stalowych opłacalne jest wykonanie próbnego montażu, który zabezpiecza ekipę montażową przed ryzykiem uszkodzenia powłok zabezpieczających. Demontowanie konstrukcji stalowej, która została skręcona to strata pieniędzy i często opóźnienia, za które nigdy nie można znaleźć winnego.

5. Kompletacja zabezpieczonych elementów w wytwórni konstrukcji stalowych

Monter konstrukcji stalowych musi otrzymać na plac budowy konstrukcje prefabrykowane przygotowane do skręcenia. Na budowie nie występuje obecnie spawanie, a zarówno słupy główne jak i więzary dachowe skręcane są w ramy przed montażem na stopach fundamentowych. W związku z tym każdy element wysyłkowy konstrukcji stalowej musi być złożony zgodnie z projektem warsztatowym.

Właściwa kompletacja elementów konstrukcyjnych hali, odpowiednie ich opisanie a nawet zaplanowanie harmonogramu wysyłek może znacząco przyspieszyć montaż.

6. Montaż konstrukcji stalowej na budowie

Przy prawidłowym montażu elementy stalowe pasują do siebie jak klocki. Monter konstrukcji stalowych przygotowuje ramy stalowe do montażu rygli i płatwi, a następnie obudowy ścian i dachu hali. Konstrukcja stalowa zaprojektowana, wyprodukowana i zmontowana prawidłowo jest stabilna i bezpieczna, ale przy konstrukcjach lądowych musi być obudowana zgodnie z projektem.

Doświadczenie jakie powinien posiadać monter konstrukcji stalowych pozwala mu szybko i sprawnie doprowadzić do odbioru konstrukcji stalowej budynku.

Serwis konstrukcji stalowych

Przestrzeganie norm jakościowych przez wytwórnię to w prostej linii wysoka jakość wykonania konstrukcji stalowej. Nie oznacza to, że można zapomnieć o jej serwisowaniu. Producent i wykonawca hal powinien oferować również konserwację wykonanych konstrukcji. Hale produkcyjne z suwnicami narażone są np. na większe drgania, a nieogrzewane magazyny mają większe wahania temperatur. Hala powinna przechodzić cykliczne przeglądy, szczególnie w pierwszych latach po jej budowie.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy od wytwórnia konstrukcji daje gwarancję?

Wytwórnia konstrukcji produkuje konstrukcje stalowe zgodnie z projektem. Jeśli firma od której zamówiliśmy konstrukcję nie jest autorem projektu wykonawczego to może zagwarantować jedynie prawidłowość wykonania konstrukcji stalowej a nie samego projektu. Jest to ryzyko, choć pod każdym projektem wykonawczym powinien podpisać się konstruktor z uprawnieniami.

Jakie normy musi spełnić wytwórnia konstrukcji stalowych?

Teoretycznie do spawania wystarczy ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, która uczy obsługi palnika gazowego, obsługi niektórych urządzeń pomocniczych i spawarki. Po specjalistycznych kursach prowadzonych przez specjalne jednostki można nabyć uprawnienia do obsługi np. linii do spawania łukiem krytym.

Sama wytwórnia konstrukcji stalowych musi mieć certyfikat PN-EN 1090 i dbać o zachowanie zasad technologicznych procesu wytwórczego. Poprzez organizowanie stanowiska pracy zgodnie z normami ISO można usprawnić funkcjonowanie, ale nie są to certyfikaty wymagane prawem.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl