Budowa hali stalowej – Na czym możemy zaoszczędzić, a na czym nie warto?

26/01/2021

Budowa hali stalowej to nierzadko znacząca inwestycja dla przedsiębiorstwa, której skutki wyraźnie odcisną się na budżecie. Z tego powodu liczy się finalna cena, jaką Inwestor zapłaci Wykonawcy swojej hali stalowej. Niemniej istotne są, rzecz jasna, koszty eksploatacji wybudowanego obiektu. Stąd też niezwykle ważne okazuje się pytanie zadane w temacie – gdzie koszt budowy hali można ograniczyć, a na których etapach kompletnie nie można i nie warto oszczędzać?

Gdzie szukać oszczędności – budowa hali magazynowej

Aby budowa hali magazynowej zakończyła się sukcesem, a obiekt okazał się optymalny pod względem konkretnych potrzeb, niezbędny będzie dobry projekt. Firma STALION, która posiada własne biuro projektów gwarantuje, że budując halę z nami, taki właśnie projekt Państwo otrzymają. Im lepiej projekt będzie dopracowany i przemyślany – zarówno przez Inwestora, jak również Wykonawcę, tym budowa hali oraz jej późniejsza eksploatacja okażą się tańsze.

Już na etapie wyboru działki pod budowę obiektu warto wykonać badania gruntu – często zdarza się bowiem, że na droższej działce, z lepszym gruntem, posadowienie obiektu i finalny koszt budowy hali stalowej będą dużo niższe.

Eksploatacja a koszt budowy hali

Bardzo ważnym aspektem w kontekście kosztów budowy hali stalowej i jej eksploatacji jest termoizolacja obiektu. Teoretycznie, im grubsza izolacja, tym koszty eksploatacji niższe. Teoretycznie jednak, ponieważ wiele zależy od materiału – wełna, tak popularna ostatnio przez wzgląd na ubezpieczenie hali, ma w tym zakresie najgorsze parametry. Z kolei poliuretan czy poliizocyjanurat – najlepsze. STALION, w zależności od przeznaczenia hali, rodzaju przegród i Państwa potrzeb dobiera najbardziej optymalny rodzaj i grubość eksploatacji, równoważąc przy tym koszty budowy hali stalowej z późniejszymi wydatkami, związanymi z ewentualnym ogrzewaniem obiektu.

Z powyższą kwestią wiąże się też oczywiście przenikalność cieplna innych przegród w hali. Często zdarza się, że niedoświadczeni Inwestorzy wznoszą halę obudowaną bardzo grubymi płytami warstwowymi, równocześnie montując jednoszybowe okna lub jednokomorowe świetliki. To ogromny błąd, ponieważ ciepło znajduje wówczas ujście w tych newralgicznych punktach w hali i wydatek związany z termoizolacją obiektu jest całkowicie roztrwoniony. STALION bierze ten aspekt pod uwagę – projektując obiekt i dobierając grubości wszystkich przegród, wybieramy najbardziej optymalną dla Klienta konfigurację.

Warto na pewno rozważyć także maksymalne obciążenie, jakie chcemy by przeniosła posadzka budowanej hali. Zwiększenie grubości o 2-3 cm to często koszt niewielki, a pozwalający znacząco zwiększyć możliwości składowania towarów czy jazdy ciężkim sprzętem.

Budowa hali produkcyjnej

Wiele jest elementów niezbędnych przy budowie hali, których koszt zakupu może różnić się w zależności od tego, u jakiego producenta zostaną zakupione. Doskonałym przykładem są bramy. Firma STALION już od wielu lat poleca bramy polskich producentów, z którymi na stałe współpracujemy. Koszt zakupu takiej bramy jest znacząco niższy niż w przypadku np. niemieckich odpowiedników, a jakość – zdecydowanie porównywalna.

Budowa hali produkcyjnej może przebiegać na różne sposoby – można ją wybudować solidnie, za stosunkowo niewielkie pieniądze, lub też obudować obiekt kasetonami, upiększyć wymyślnymi obróbkami stalowymi czy żaluzjami, a wówczas koszty znacząco wzrastają, przy takiej samej wartości inwestycyjnej. Oznacza to, że wszystko zależy od tego czy chcemy budować tani magazyn, czy też przepiękną halę wystawienniczą. Wybór należy do Inwestora, a w każdym przypadku firma STALION zadba o to, aby jak najlepiej zoptymalizować konieczne do poniesienia koszty.

Zobacz również nasz artykuł dotyczący kosztów budowy hali stalowej – Ile kosztuje 1 m2 hali stalowej

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl