Bardzo często hale dla przedsiębiorców z branży przetwórstwa rolnego budowane są jako nieogrzewane magazyny o maksymalnej kubaturze, umożliwiającej zarówno przechowywanie płodów rolnych, jak i sprzętu rolniczego. Hala stalowa tzw. „zimna” to konstrukcja stalowa z dachem i ścianami obudowanymi blachą trapezową oraz najprostszą stolarką i ślusarką. Projektowanie hal rolniczych od strony architektonicznej jest zadaniem prostym, ale już konstrukcyjnie wymaga uwzględnienia ewentualnych dodatkowych obciążeń wynikających z planowanych taśmociągów, podwieszeń technologicznych i ewentualnych kierunków rozwoju. Projekt hali rolniczej nieogrzewanej może przewidywać jej obudowanie w późniejszym czasie płytami warstwowymi, ale dobrym rozwiązaniem na początek jest zastosowanie blach z powłokami antyskropleniowymi. Budowa hali rolniczej pokrytej blachą nie musi oznaczać rezygnacji ze światła dziennego. W powszechnym zastosowaniu są profilowane poliwęglanowe doświetla zaprojektowane tak, by łatwo było je połączyć z blachą trapezową na dachu hali.
Częstym zastosowaniem hal stalowych są hale magazynowe do składowania produktów sypkich. W gospodarstwach wykorzystujących silosy bardzo często spotykamy hale o konstrukcji stalowej z celowo zwiększonym kątem dachu odpowiadającym nachyleniu usypanego stożka. W tego typu stalowych halach magazynowych stosuje się najczęściej mury oporowe do wysokości kilku metrów umożliwiające zasypanie niemal całej kubatury pod dachem. Pod samym dachem czasem instalowany jest przenośnik taśmowy dostarczający zboże. Konstrukcje stalowe doskonale nadają się do tego typu budynków, gdyż odpowiednio zaprojektowane elementy nośne dachu zabierają niewiele kubatury i zwiększają możliwości obiektu. Mury oporowe mogą mieć różną wysokość w zależności od tego jak wysoka ma być sama hala, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby miała ona nawet kilkanaście metrów.
Obudowa ścian i dachu hali rolniczej do magazynowania zboża może być zarówno z blachy trapezowej, która powinna posiadać dodatkową warstwę antyskropleniową (kondensacyjną), jak i z płyty warstwowej o odpowiednio dobranej izolacyjności. Najlepsze płyty produkuje się aktualnie z rdzeniem PIR, który przy stosunkowo niewielkiej grubości bardzo dobrze izoluje halę magazynową zdecydowanie zmniejszając wahania temperatury wewnątrz.
Copyright © Stalion 2023