Ile trwa budowa hali stalowej?

7/08/2020

Hale magazynowe i produkcyjne wybudowane dla firmy GRILL-IMPEX

To, ile będzie trwała budowa hali stalowej jest wypadkową bardzo wielu zmiennych i na poszczególnych etapach inwestycji w różnym stopniu zależny jest od zaangażowania zamawiającego halę oraz wykonawcy.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę hali czy biurowca. Niezbędnym do tego jest projekt hali, który składa się w starostwie. Dokumenty zawierają w sobie projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny i inne projekty instalacyjne hali. Starostwo ma 65 dni na rozpatrzenie naszego projektu hali, a w razie uwag może go odesłać do poprawy.

Niestety czasem na etapie wykonywania projektu hali okazuje się, że działka, którą dysponujemy nie umożliwia budowy hali o potrzebnych gabarytach, a gruntu nie pozwalają na ekonomiczne posadowienie – warto o tym pamiętać już na etapie zakupu działki i przeanalizować możliwości budowy hali na wybranym terenie.

O czym pamiętać planując hale – budowa oraz czas realizacji

Kiedy już uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, kolejnym krokiem jest wykonanie projektów wykonawczych – fundamentów, konstrukcji stalowej, obudowy czy konstrukcji żelbetowych. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której takie projekty hali wykonuje firma budowlana – nie ma wówczas ryzyka, że budowa hali produkcyjnej zatrzyma się z powodu konieczności wyjaśniania wątpliwości między projektantem a wykonawcą.

Gotowe projekty wykonawcze sprawiają, że budowa hal stalowych może być rozpoczęta znacznie szybciej. Zaczynamy oczywiście od prac ziemnych i fundamentów hali. W międzyczasie dobrze aby odbywała się już produkcja konstrukcji stalowej. Lekkie zimy w ostatnich latach sprawiają, że praktycznie każdy moment jest odpowiedni na rozpoczęcie budowy hali, a dodatki i domieszki, które dodajemy do betonów pozwalają na budowę nawet w bardzo niskich temperaturach.

Po wykonanych fundamentach hali, kiedy konstrukcje stalowe są już gotowe, można przystąpić do ich montażu. Montaż hali przy użyciu dźwigu i zwyżek dla zgranej brygady jest tym prostszy i szybszy, im lepiej oraz dokładniej wykonana jest konstrukcja stalowa. Stąd tak ważne jest gdy firma budowlana posiada swoją wytwórnię konstrukcji stalowych – dzięki temu już na etapie produkcji wykonać można próbny montaż.

Konstrukcja oraz kolejne etapy – budowa hali produkcyjnej

Uzbrojone konstrukcje stalowe pozwalają przystąpić do kolejnego etapu: montażu obudowy dachu i ścian. Najczęściej inwestorzy decydują się na obudowę z płyt warstwowych, ale też membranę (folię PVC) na dachu. Gdy obiekt jest już zamknięty, następuje montaż świetlików czy montaż bram, okien, drzwi, fasad. Kolejnym etapem jest wykonanie posadzki przemysłowej – najczęściej utwardzonej powierzchniowo i zatartej na gładko. Na koniec pozostają do wykonania stalowe obróbki blacharskie i orynnowanie hali.

Sukcesywna budowa hali produkcyjnej zależy od modelu, jaki wybierze Inwestor. Warto aby poświęcił czas na wybór wykonawcy, w którego zakresie będą fundamenty, konstrukcje stalowe, obudowa hali i stolarka, a instalacje wykonają wówczas specjalistyczne firmy. Zdecydowanie się na generalnego wykonawcę nie zawsze oznaczać będzie brak problemów dla inwestora, a jest znacznie droższym rozwiązaniem. Warto pamiętać przy wyborze pierwszego modelu budowy hali stalowej, by cały stan surowy był w rękach jednego wykonawcy – zmniejsza to do minimum ryzyko, że np. konstrukcja stalowa hali nie będzie pasowała do fundamentów, płyty warstwowe będą za krótkie, czy że okna nie będą mieściły się w przygotowanych otworach.

Ważnym czynnikiem, decydującym o krótkim czasie budowy hali stalowej jest dobrze przygotowany i dokładnie przemyślany przez inwestora projekt – na późniejszym etapie nawet pozornie niewielkie zmiany mogą znacznie wydłużyć czas budowy hali, a zwłaszcza jej konstrukcji stalowej.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl