Gotowy projekt hali stalowej – czy ma sens?

8/04/2022

Jeśli planujemy budowę hali stalowej to projekt budowlany jest jednym z niezbędnych elementów w procesie inwestycyjnym. Nie jest jednak tym, od czego należy zaczynać, szczególnie jeśli zastanawiamy się nad kupnem jednego z dostępnych na rynku gotowych projektów hal.

W pierwszej kolejności ważna jest działka, jej ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub WZ. W przypadku konieczności uzyskiwania WZ wymagane jest przedstawienie koncepcji zagospodarowania działki (PZT), jednak wciąż nie jest to projekt hali, który możemy kupić. Dochodzimy więc do najważniejszego w tym temacie pytania:

Czym jest gotowy projekt hali stalowej?

Najczęściej popełnianym błędem inwestorów decydujących się na zakup gotowego projektu jest założenie, że to projekt budowlany, który możemy złożyć do urzędu i uzyskamy na jego podstawie pozwolenie na budowę. Tak niestety nie jest, gdyż projekt budowlany to zdecydowanie więcej pracy i materiałów niż projekt samej hali. Również założenie, że kupno – szczególnie w internecie, dość taniego projektu hali będzie oszczędnością, jest najczęściej dalekie od prawdy.

Gotowy projekt hali stalowej to najczęściej jedynie branżowy projekt konstrukcji stalowej zawierający obliczenia statyczne, rzuty i przekroje hali z opisem technicznym. Czasem otrzymujemy w cenie również część architektoniczno-budowlaną z opisem. Do złożenia dokumentacji w urzędzie brakuje jeszcze zagospodarowania terenu i całego szeregu uzgodnień wraz z opracowaniem kwestii ochrony przeciwpożarowej. Musimy też pamiętać, że abyśmy w gotowym projekcie mogli zmienić choćby ilość lub wielkość okien, drzwi czy bram, musimy mieć zgodę autora na zmiany.

__________________________________________________________________________________________

Zakup gotowego projektu ma sens, jeśli jego autorem jest nasz architekt zajmujący się uzyskaniem pozwolenia na budowę, lub zapoznał się on z projektem, który chcemy zrealizować i pozytywnie go zaopiniował. W przeciwnym wypadku może się okazać, że koszt adaptacji do istniejących warunków jest większy, a sam proces bardziej pracochłonny niż wykonanie projektu indywidualnego.

Czy na mojej działce mogę zbudować halę z gotowego projektu?

Na to pytanie za każdym razem jednoznacznie będzie w stanie odpowiedzieć architekt z uprawnieniami, który ma doświadczenie w realizacji obiektów halowych. To doświadczenie jest o tyle ważne, że w przypadku hal stalowych o przeznaczeniu zarówno magazynowym jak i produkcyjnym, czy usługowym, bardzo istotne są kwestie ochrony przeciwpożarowej. Budowa hali z gotowego projektu na naszej działce może okazać się niemożliwa lub o wiele droższa niż wynika to ze wstępnych szacunków z kilku powodów.

Jeśli nasza działka jest za mała, za wąska, lub nadaje się do zabudowy w niewielkim procencie swojej powierzchni to na przeszkodzie może stanąć odległość hali od granic działek sąsiadujących oraz budynków na nich istniejących. Przepisy określają minimalne odległości ze względów pożarowych zarówno od działek zabudowanych, jak i niezabudowanych. Jeśli kupimy gotowy projekt bez analizy chłonności naszej działki może okazać się, że hala się nie mieści, a zmiana jej wymiarów oznaczać będzie zupełnie inny projekt i niepotrzebne koszty. Nawet jeśli planowana hala mieści się na działce to może nie spełniać warunku odległości ze względów stref oddziaływania pożarowego i będziemy zmuszeni do budowy ścian oddzielenia pożarowego, które nawet w niskiej klasie odporności mocno obciążają budżet.

__________________________________________________________________________________________

Projekty gotowych hal w przeciwieństwie do tych projektowanych indywidualnie nie będą uwzględniały specyficznych warunków gruntowych i klimatycznych. Podobnie kwestia ukształtowania terenu nie jest w takim przypadku brana pod uwagę. Może to oznaczać, że taki projekt nie nadaje się do realizacji.

Podsumowując – hale stalowe najlepiej projektować z doświadczonymi firmami wykonawczymi posiadającymi zaplecze projektowe umożliwiające weryfikację możliwości działki  względem potrzeb klienta. Koszt prac projektowych w przypadku projektu indywidualnego może być pozornie wyższy, jednak dużo większe oszczędności jesteśmy w stanie generować budując i eksploatując obiekt prawidłowo zaprojektowany.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl