Jak znaleźć wykonawcę hali stalowej i się „nie przejechać”? cz.2

22/07/2022

Na jakim etapie szukać wykonawcy hali stalowej?

Tutaj tak naprawdę część odpowiedzi znajduje się w podziale wykonawców ze względu na model współpracy w cz.1 tego artykułu. Nie zawsze jednak duża firma wybierze model zaprojektuj-zbuduj lub generalne wykonawstwo, a mała system gospodarczy. Jeśli brakuje nam kadry do obsługi bieżących procesów w firmie to trudno, abyśmy spodziewali się szybkiej i bezproblemowej budowy w systemie gospodarczym. Minimum, to w takim przypadku model partnerski. Duża firma może mieć za to wystarczające zasoby, by do procesu inwestycyjnego oddelegować wykwalifikowanego managera i tym samym skoordynować całość tak by znaleźć oszczędności. Nie jest więc powiedziane, że na pewno lepiej mieć projekt, lub lepiej go nie mieć, by nie robić błędnych założeń. To co na pewno warto mieć na etapie poszukiwania wykonawcy to przemyślany sposób, w jaki z nowej hali chcemy korzystać. Czasem bez tego lepiej nie kupować nawet działki, jeśli zamierzamy budować w nowej lokalizacji. Funkcja wraz z przemyślanym i przedyskutowanym wewnętrznie planem funkcjonalnym to podstawa. Jedynym wyjątkiem będzie budowa hali na wynajem, co do funkcji której możemy powiedzieć tyle, że powinna być jak najbardziej ogólna. To również cenne informacje, ale już np. ukształtowanie terenu sprzyjające usytuowaniu doków załadunkowych lub orientacja południowa umożliwiająca maksymalizację korzyści z fotowoltaiki mogą nie odgrywać tak istotnej roli.

Jak szukać wykonawcy specjalizującego się w budowie hal.

Jeśli szukamy wykonawcy np. hali magazynowej to najprostszym i równocześnie obowiązkowym kierunkiem jest weryfikacja, czy firma, którą znaleźliśmy ma tego typu realizacje w swoim portfolio. Nie wystarczy, że na stronie napisane jest, że budujemy hale magazynowe, produkcyjne i logistyczne. Powinny być na to dowody w postaci realizacji ze zdjęciami, nazwą inwestora i informacjami na temat zakresu współpracy. Zdarza się, że firma chwali się wybudowaniem kilku hal magazynowych – nawet czasem o imponujących powierzchniach, ale nie informuje nas, że koordynacją i organizacją całego procesu zajmowała się inna firma pełniąca funkcję generalnego wykonawcy, a my jesteśmy na stronie podwykonawcy montującego płyty warstwowe na ścianach lub dostarczającego konstrukcję. Firmy naturalnie starają się zwiększać zakres swoich prac, ale jeśli budowa naszej hali magazynowej ma być ich poligonem doświadczalnym to lepiej jeśli jesteśmy tego świadomi.

Kolejnym sposobem na wyłuskanie z wielu firm budowlanych zajmujących się wszystkim tych, które rzeczywiście budują hale, jest sprawdzenie kilku ostatnich realizacji lub zakresu oferty. Firma, która od lat buduje hale będzie miała w ofercie różne typy obiektów – od hal magazynowych, przez zakłady produkcyjne, hale z suwnicami, hale usługowe i handlowe, aż po wiaty stalowe i czasem nawet same konstrukcje stalowe. W ostatnim przypadku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt posiadania w ofercie samych konstrukcji stalowych, gdyż oznacza to zazwyczaj producenta, który nie zleca produkcji podwykonawcom. To ogranicza ryzyko niedotrzymania terminów, gdyż skraca łańcuch dostaw.

Zapraszamy również do poprzedniej części wpisu – Jak znaleźć wykonawcę hali stalowej i się „nie przejechać”? cz.1

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl