Jak znaleźć wykonawcę hali stalowej i się „nie przejechać”? cz.1

15/07/2022

Szukanie wykonawcy hali magazynowej lub produkcyjnej to zadanie na pozór łatwe, gdyż każda z funkcjonujących na rynku firm ma stronę internetową i chwali się na niej referencjami. Nawet, jeśli dostaliśmy polecenie od znajomego lub sąsiada, który podobną inwestycję ma już za sobą, warto przeprowadzić własne poszukiwania. Nie wiemy jakie kryteria były dla niego ważne w momencie podejmowania decyzji, i czy są spójne z naszymi. Zadanie tak złożone jak budowa hali stalowej nigdy nie przebiega całkowicie gładko i warto zadbać o zdrowe relacje. Poza ceną, zakresem, harmonogramem, doświadczeniem i referencjami musimy wziąć pod uwagę również to, czy firma wykonawcza jest większa, czy mniejsza od naszej oraz zwykły aspekt ludzki. Dużo większe firmy będą miały przewagę prawną i bariery organizacyjne, a dużo mniejsze mogą zaskoczyć nas np. przerwami urlopowymi.

Jakiego wykonawcy hali naprawdę szukamy?

Jeśli pierwszy raz budujemy halę magazynową, lub jakąkolwiek inną, nie ma co się oszukiwać, że znamy odpowiedź na to pytanie. Wykonawcy dzielą się na kilka grup:

– pracujących w modelu zaprojektuj-zbuduj, do których idziemy z samym pomysłem i nic więcej ponad wykonywanie przelewów nie powinno nas interesować. W tym modelu pracują największe firmy, które często określają minimalną powierzchnię inwestycji powyżej 2-3 tys. m2.

– generalnych wykonawców, którzy na podstawie naszego projektu hali zajmą się całym procesem i dzięki kilkudziesięciu stronicowej umowie będą w stanie zabezpieczyć się na wypadek kosztów dodatkowych. Znajdziemy tu zarówno bardzo duże, jak i mniejsze firmy. Warto jednak pamiętać, że dostarczając projekt bierzemy za niego odpowiedzialność i budowa „zgodnie z projektem” może nie oznaczać wszystkich niezbędnych zakresów.

– wykonawców w modelu partnerskim – do których zaliczymy STALION – gdzie zakres prac ustalany jest zawsze indywidualnie, ale mamy wsparcie w całym procesie. Wykonawca zajmuje się w całości najbardziej wrażliwymi obszarami związanymi z projektowaniem wykonawczym, produkcją i montażem hali oraz obudowy, ale pozostałe zakresy możemy zlecić lokalnym specjalistom, którzy będą mieli łatwość obsługi serwisowej. Ten model sprawdza się w firmach, w których ani koszty, ani ryzyko nie mogą być na wysokim poziomie.

– wykonawców pracujących w modelu pakietowym/gospodarczym, którzy dostarczą nam tylko i wyłącznie wybrany zakres pozostawiając na naszej głowie koordynację pozostałych prac i ewentualne braki. Takich firm będzie najwięcej i ich oferty najtrudniej porównać. Do tej współpracy dobrze mieć zaufanego projektanta, który realizował już budowy hal stalowych.

Firmy produkcyjne i ich przewaga podczas realizacji hali stalowej

Podział ze względu na formę współpracy to dopiero początek, bo są firmy produkcyjne, które część zakresu dostarczają samodzielnie – i tu zaliczymy STALION, oraz firmy inżynieryjne z kadrą kierowników budowy szukających podwykonawców do każdej budowy indywidualnie. W przypadku wykonawcy hal, który samodzielnie produkuje i montuje konstrukcję stalowa możemy liczyć na najwyższy poziom fachowości w tym zakresie. Firma inżynierska będzie polegała na podwykonawcach, ale będzie miała szerszy zakres do zaproponowania w standardzie.

Ostatnim wartym uwagi rozróżnieniem między firmami, które mogą zbudować nam hale magazynową jest ich struktura. Spotkamy firmy rodzinne, jak STALION, które przez lata budowały swoja wiarygodność i gdzie nie napotkamy na proceduralne problemy, czy brak dostępności Prezesa. To ułatwia rozmowy i rozwiązywanie problemów, których uniknięcie często nie jest możliwe. Są tez firmy o rozbudowanej, wielopoziomowej strukturze, w których możemy liczyć na sztab ludzi, ale również na rozmycie odpowiedzialności jeśli nasza struktura nie jest przystosowana.

Zapraszamy do kontynuacji tego wpisu blogowego – Jak znaleźć wykonawcę hali stalowej i się „nie przejechać”? cz.2

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dofinansowanie: 93000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 197604,80 zł

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl