Ile kosztuje budowa hali stalowej – aktualizacja luty 2022

25/02/2022

Dlaczego koszty budowy hali stalowej w 2022 roku tak wzrosły?

Ceny materiałów budowlanych w 2021 wzrosły w sposób nieobserwowany dotychczas. Zaskoczyły zarówno inwestorów, jak i wykonawców i dystrybutorów. Każda firma związana z branżą budownictwa przemysłowego odczuła negatywne skutki nagłych i drastycznych podwyżek, ale nie tyle ich przyczyny, co stojąca za nimi destabilizacja są największym powodem do zmartwień.

Wzrost cen odbił się szerokim echem szczególnie w odniesieniu do cen stali, ale należy pamiętać, że przerwanie łańcuchów dostaw, zatrzymanie wydobycia i produkcji oraz destabilizacja na rynku energetycznym wpływają bezpośrednio na wszystkie materiały budowlane. Jeśli dołożymy do tego niestabilność regulacji prawnych zwiększającą ryzyka prowadzenia działalności w dłuższej perspektywie i politykę fiskalną sprzyjającą inflacji to otrzymujemy rynek, na jakim już dawno nikt w naszym kraju nie funkcjonował.

Oczywiście nie są to warunki, w których nie da się inwestować. Wręcz przeciwnie – ze względu na inflację nic już nie będzie tak tanie jak dziś. Nawet, jeśli spadną ceny niektórych materiałów budowlanych, to destabilizacja sprawia, że nie ma pewności, że za chwilę znów nie wzrosną. Najtrudniejszym zagadnieniem na dzień dzisiejszy nie jest więc cena, a jej gwarancja.

Realne koszty budowy hali stalowej w 2022 roku

Należy uczciwie powiedzieć, że nie ma już mowy o powrocie do cen z końca 2019 roku, kiedy halę stalową o powierzchni 1000 m2 z fundamentami, posadzką, obudową i stolarką można było zbudować za
ok. 1 000 – 1 100 zł/m2. Dziś jest to 1 400 – 1500 zł / m2 i to w przypadku, gdy część zakresu realizowana jest bezpośrednio przez wykonawcę.

Wybierając partnera do realizacji inwestycji możemy zmniejszyć ryzyko decydując się na firmę, której oferta nie skupia się na pośrednictwie, a na dostarczeniu własnego produktu. Jako Stalion sami projektujemy, produkujemy i montujemy nasze hale stalowe, dzięki czemu destabilizacja koniunktury nie wpływa na nas tak mocno, jak na generalnych wykonawców zależnych w całości od sytuacji i nastrojów podwykonawców. Nie zależymy też w takim stopniu od wydłużających się terminów, stąd obserwujemy wbrew powszechnym nastrojom wzmożone zainteresowanie realizacjami.

Koszty budowy hali stalowej i ich realny margines

Zastanawiając się nad budową hali produkcyjnej lub magazynowej oczywiste jest szacowania budżetu na wstępnym etapie. Jeszcze 2 lata temu można było do wstępnych ofert doliczyć 10% i w danym zakresie wyceny mieć względną pewność, że znamy koszty. Dziś nie będzie przesadą, jeśli pozostawimy sobie margines 30%. A i to może być niewystarczające gdy uświadomimy sobie, że wykonawcy muszą robić dokładnie to samo.

Rynek jest w miejscu, w którym niezbędne staje się podejmowanie decyzji w oparciu nie tyle o cenę, co o jej gwarancję wynikająca z zapisów umownych i wiarygodności partnera. Kluczowe stają się referencje i struktura firmy z jaką rozpoczynamy inwestycję. Już kształt umowy jaką proponuje firma może odpowiedzieć na pytanie, czy warto się na nią decydować.

Zobacz również wpis – Budowa hali produkcyjnej a magazynowej – różnice o których należy pamiętać!

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl