Hala stalowa z antresolą

15/09/2022

Antresola w hali stalowej to dość powszechne rozwiązanie. Najczęściej jest to antresola stalowa o jednym poziomie ponad posadzką hali ze stropem żelbetowym umożliwiającym wykorzystanie jej jako lekkiego magazynu lub dającej dodatkową przestrzeń do pracy zakładu produkcyjnego. Nie bez przyczyny antresole w większości przypadków nie są projektowane na całej powierzchni funkcjonującej hali.

Kiedy warto zbudować antresolę.

Antresola ma wiele zalet. Dla przykładu, gdy projektujemy wysoką halę magazynową to dość naturalnym jest, że w jej części będzie potrzebna przestrzeń do sortowania, konfekcjonowania, przygotowywania i odbierania dostaw itp. Hala magazynowa z regałami do wysokiego składowania będzie miała często ponad 8 m wysokości wewnątrz, co w części bez regałów oznacza stratę kubatury. W takich właśnie sytuacjach częstym rozwiązaniem jest dodanie dodatkowego poziomu na stalowej lub żelbetowej antresoli. W niższej hali produkcyjnej, której wysokość umożliwia dodanie kondygnacji również jest to dobry pomysł jeśli praca wykonywana jest na stanowiskach, które nie muszą być skomunikowane poziomo.

Czy antresola musi być stalowa?

Antresole w halach stalowych najczęściej wykonuje się z konstrukcji stalowej. Jest to podyktowane najczęściej kosztami, choć w dobie dużej zmienności cen materiałów budowlanych każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Wykonanie antresoli w hali w technologii żelbetowej jest bardziej czasochłonne i nie pozostawia na przyszłość pola manewru w przypadku np. zmiany koncepcji i potrzeby częściowego demontażu konstrukcji. Hala stalowa z antresolą może być jednak budynkiem klasyfikowanym jako 1-kondygnacyjny lub 2-kondygnacyjny. To od tego, czy zabudujemy górny poziom antresoli, czy nie, zależało będzie m.in. to, czy żelbetowa konstrukcja będzie miała sens. Będzie to wynikało z przepisów ochrony pożarowej w tego typu hali.

 Czy antresola w hali utrudnia odbiór strażaka?

Najważniejszą kwestia przy projektowaniu w hali stalowej antresoli jest kwestia jej zamknięcia na górnym poziomie i charakteru pracy wykonywanego w ewentualnych pomieszczeniach zaprojektowanych na dole. Przepisy są dość jasne w tej kwestii. Jeśli zrobimy na antresoli zamknięte ścianami i co za tym idzie oddzielone od hali pomieszczenia, to cała hala przestaje być 1-kondygnacyjna i podlega dużo ostrzejszym wymogom ochrony pożarowej. Nawet 20m2 zamknięte ścianami pomieszczenie na górnym poziomie antresoli w hali o powierzchni 4000 m2 sprawi, że cały budynek mamy w innej klasie pożarowej i koszt budowy rośnie ze względu na zabezpieczenie konstrukcji i wymagane wyposażenie. Ratunkiem jest ścian pożarowa, ale to znów koszt. Pomieszczenia na parterze antresoli też nie mogą być projektowane bez uwzględnienia faktu, że aby pozostać w tej samej strefie pożarowej muszą one być funkcjonalnie powiązane z halą.

Ile kosztuje antresola w hali?

Koszt budowy antresoli w hali można porównać do kosztu wykonania konstrukcji stalowej hali o takiej samej powierzchni jak antresola doliczając proporcjonalnie 50% kosztu fundamentów i posadzkę. Firma przygotowująca uczciwą ofertę budowy poda zarówno wydzielony koszt fundamentów, posadzki jak i konstrukcji. Jeśli już na początkowym etapie planujemy antresolę to również powinna się ona znaleźć w osobnej pozycji. Antresola wykonywana jest z profili stalowych na regularnej siatce podparć, co oznacza, że na dole możemy spodziewać się słupów w odległościach 5-6m. Ściany zewnętrzne antresoli to równocześnie ściany hali, więc jeśli nie planujemy dodatkowej izolacji w tej przestrzeni to można powiedzieć, że zwiększamy metraż użytkowy części hali z antresolą o 100% za cenę ok. 50-60% hali. Mądrze zaprojektowana antresola nie zwiększy kosztów budowy hali w części, w której jej nie ma, ale błędne założenia mogą być dużym problemem na etapie odbioru i podnieść wyraźnie koszty budowy.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl