15/09/2022
Antresola w hali stalowej to dość powszechne rozwiązanie. Najczęściej jest to antresola stalowa o jednym poziomie ponad posadzką hali ze stropem żelbetowym umożliwiającym wykorzystanie jej jako lekkiego magazynu lub dającej dodatkową przestrzeń do pracy zakładu produkcyjnego. Nie bez przyczyny antresole w większości przypadków nie są projektowane na całej powierzchni funkcjonującej hali.
Antresola ma wiele zalet. Dla przykładu, gdy projektujemy wysoką halę magazynową to dość naturalnym jest, że w jej części będzie potrzebna przestrzeń do sortowania, konfekcjonowania, przygotowywania i odbierania dostaw itp. Hala magazynowa z regałami do wysokiego składowania będzie miała często ponad 8 m wysokości wewnątrz, co w części bez regałów oznacza stratę kubatury. W takich właśnie sytuacjach częstym rozwiązaniem jest dodanie dodatkowego poziomu na stalowej lub żelbetowej antresoli. W niższej hali produkcyjnej, której wysokość umożliwia dodanie kondygnacji również jest to dobry pomysł jeśli praca wykonywana jest na stanowiskach, które nie muszą być skomunikowane poziomo.
Antresole w halach stalowych najczęściej wykonuje się z konstrukcji stalowej. Jest to podyktowane najczęściej kosztami, choć w dobie dużej zmienności cen materiałów budowlanych każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Wykonanie antresoli w hali w technologii żelbetowej jest bardziej czasochłonne i nie pozostawia na przyszłość pola manewru w przypadku np. zmiany koncepcji i potrzeby częściowego demontażu konstrukcji. Hala stalowa z antresolą może być jednak budynkiem klasyfikowanym jako 1-kondygnacyjny lub 2-kondygnacyjny. To od tego, czy zabudujemy górny poziom antresoli, czy nie, zależało będzie m.in. to, czy żelbetowa konstrukcja będzie miała sens. Będzie to wynikało z przepisów ochrony pożarowej w tego typu hali.
Najważniejszą kwestia przy projektowaniu w hali stalowej antresoli jest kwestia jej zamknięcia na górnym poziomie i charakteru pracy wykonywanego w ewentualnych pomieszczeniach zaprojektowanych na dole. Przepisy są dość jasne w tej kwestii. Jeśli zrobimy na antresoli zamknięte ścianami i co za tym idzie oddzielone od hali pomieszczenia, to cała hala przestaje być 1-kondygnacyjna i podlega dużo ostrzejszym wymogom ochrony pożarowej. Nawet 20m2 zamknięte ścianami pomieszczenie na górnym poziomie antresoli w hali o powierzchni 4000 m2 sprawi, że cały budynek mamy w innej klasie pożarowej i koszt budowy rośnie ze względu na zabezpieczenie konstrukcji i wymagane wyposażenie. Ratunkiem jest ścian pożarowa, ale to znów koszt. Pomieszczenia na parterze antresoli też nie mogą być projektowane bez uwzględnienia faktu, że aby pozostać w tej samej strefie pożarowej muszą one być funkcjonalnie powiązane z halą.
Koszt budowy antresoli w hali można porównać do kosztu wykonania konstrukcji stalowej hali o takiej samej powierzchni jak antresola doliczając proporcjonalnie 50% kosztu fundamentów i posadzkę. Firma przygotowująca uczciwą ofertę budowy poda zarówno wydzielony koszt fundamentów, posadzki jak i konstrukcji. Jeśli już na początkowym etapie planujemy antresolę to również powinna się ona znaleźć w osobnej pozycji. Antresola wykonywana jest z profili stalowych na regularnej siatce podparć, co oznacza, że na dole możemy spodziewać się słupów w odległościach 5-6m. Ściany zewnętrzne antresoli to równocześnie ściany hali, więc jeśli nie planujemy dodatkowej izolacji w tej przestrzeni to można powiedzieć, że zwiększamy metraż użytkowy części hali z antresolą o 100% za cenę ok. 50-60% hali. Mądrze zaprojektowana antresola nie zwiększy kosztów budowy hali w części, w której jej nie ma, ale błędne założenia mogą być dużym problemem na etapie odbioru i podnieść wyraźnie koszty budowy.
Copyright © Stalion 2023