Projekt hali stalowej – praktyczne porady.

30/03/2022

By mówić o projekcie hali w konstrukcji stalowej należy w pierwszej kolejności doprecyzować, o jaki projekt chodzi. W zależności od etapu, na jakim będzie proces projektowania i budowy, możemy mówić o projekcie budowlanym, konstrukcyjnym, wykonawczym, warsztatowym lub montażowym. Pierwsze dwa to tak naprawdę jedyne, jakimi z punktu widzenia inwestora powinniśmy się interesować, ale należy też pamiętać, że służą one jedynie do uzyskania zgód formalnych i przygotowania koncepcji rozwiązań technicznych. Dopiero projekt wykonawczy, a wraz z nim warsztatowy i montażowy pozwalają budować.

Projekt budowlany hali stalowej. Architektoniczny czy techniczny?

Pierwszym etapem projektowania hali stalowej jest przygotowanie projektu budowlanego. Jest on niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę i jego opracowaniem powinien zająć się architekt z uprawnieniami i doświadczeniem. Wraz z niedawną nowelizacja przepisów prawa budowlanego zmniejszyła się ilość wymaganych dokumentów niezbędnych do skompletowania dla urzędu, jednak wprowadzenie podziału na projekt architektoniczny i techniczny to w praktyce te same zadania inaczej ułożone w czasie.

Projekt budowlany hali stalowej to w zakresie samego budynku zarówno architektura, na którą składają się rzuty i elewacje z opisem, ale również przekroje z informacja na temat posadowienia, które są teoretycznie częścią  projektu konstrukcyjnego będącego częścią projektu technicznego. W efekcie architekt powinien na etapie kompletowania dokumentacji uzyskać co najmniej koncepcję konstrukcyjną od konstruktora. Można w tym miejscu iść na skróty i przedstawić najbardziej typowy sposób posadowienia oraz przekrój hali, jednak już w tym miejscu decydujemy o końcowym nachyleniu połaci dachu, które bardzo często wynika z zastosowania konkretnej technologii budowy hali. Może się okazać, że ujęte w projekcie architektoniczno-budowlanym założenia są nieoptymalne w naszej specyficznej sytuacji, bo spadek jest za duży lub typ dachu zaproponowano niewłaściwie.

Każdą halę da się zbudować, ale dla optymalizacji kosztów takiej inwestycji kluczowe jest zadbanie o właściwe założenia od samego początku.

Projekt wykonawczy na etapie poszukiwania wykonawcy.

Najczęściej w celu utrzymania budżetu budowy w ryzach proces inwestycyjny dzielony jest na część projektową i budowlaną. Jest to uzasadnione, choć można też zlecić projekt i budowę od A do Z jednej firmie specjalizującej się w generalnym wykonawstwie. Zalety są oczywiste, ale przeszkodą często okazują się finanse. Właśnie dbanie o nie sprawia, że z projektem w ręku staramy się uzyskać co najmniej kilka ofert na realizację i tu pojawia się bardzo częsty problem. Brak możliwości porównania ofert wynikający z różnych zakresów, wyłączeń, nieprecyzyjnych zapisów itp. Receptą na to ma być przygotowanie projektów wykonawczych przed wyborem wykonawcy.

Rzeczywiście może to być dobra droga, jeśli biuro projektowe zajmujące się projektem wykonawczym rzeczywiście ma stosowne doświadczenie. Praktyka jest jednak taka, że to firmy produkujące konstrukcję stalową hali wykonują projekty wykonawcze zgodnie ze swoją technologią i dobrą praktyką. Nie ma więc uzasadnienia w zdecydowanej większości przypadków ponoszenie dodatkowych kosztów projektów wykonawczych, które nie będą wykorzystane.

Podsumowując, nie ma jednej właściwej drogi, która należy przejść, aby uniknąć dodatkowych kosztów budowy (zwanych również błędami projektowymi). Na pewno warto wybrać projektanta, który ma doświadczenie w budowie hal, ale równocześnie poszukać wykonawcy będącego producentem konstrukcji, który będzie w stanie zaproponować projekty konstrukcyjne już na etapie projektu budowlanego i wycenę prac budowlanych w zakresie samej hali. W STALION chętnie współpracujemy z inwestorami od początku prac projektowych. Jesteśmy producentem naszych konstrukcji i przygotowujemy projekty konstrukcyjne oraz wyceny zakresu budowlanego przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Dowiedz się również Na czym możemy zaoszczędzić, a na czym nie warto?

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl