Czy projekt budowalny jest niezbędny, by znaleźć wykonawcę hali stalowej?

6/07/2022

Odpowiadając bardzo konkretnie – nie. Jednak okazuje się, że szukając firmy, która dobrze, w terminie i rozsądnym budżecie zbuduje nam halę, pierwszym pytaniem jest, „czy możemy prosić o przesłanie projektu budowlanego”.

Tutaj należy nieco usprawiedliwić wszystkich, których to pytanie zwyczajnie muszą zadać. Jeśli chcemy zbudować halę stalową, szukamy wykonawcy i mamy projekt, który został złożony do urzędu lub otrzymał już prawomocne pozwolenie na budowę, nie będziemy musieli odpowiadać na szereg pytań, a wykonawca nie będzie musiał ich zadawać gdyż odpowiedzi są w projekcie.

Problem jednak polega na tym, że projekt budowlany do urzędu, to nie zawsze projekt, który opłaca się zrealizować.  Hale stalowe, szczególnie magazynowe, inwentarskie, czy logistyczne, to bardzo proste bryły z dużą przestrzenią wewnątrz oraz ewentualnie kilkoma pomieszczeniami socjalnymi. Określają je proste parametry związane z wymiarami, spadek dachu i elewacje. Jeśli mamy już pozwolenie na budowę, to potencjalny wykonawca nie może już zmienić tych założeń poza ewentualnym przesuwaniem, dodawaniem czy usuwaniem stolarki. Optymalizacja hali stalowej to zaprojektowanie jej w taki sposób, aby nie tylko spełniła wymagania miejscowego planu lub uzyskanej WZ-ki – a o to zatroszczy się głównie architekt, ale również dostosowanie wymiarów i układu konstrukcyjnego do planowanej funkcji, warunków gruntowych, ukształtowania terenu czy planowanych rozbudów. Często okazuje się, że posiadany projekt ogranicza możliwości optymalizacji.

Kluczowe jest, aby projekt hali stalowej był przygotowywany przez architektka z doświadczeniem w projektowaniu hal stalowych, ale można też przygotować z nim tylko koncepcję i przed złożeniem projektu do urzędu mieć już firmę wykonawczą, która będzie odpowiadała za co najmniej wykonanie najistotniejszego zakresu konstrukcji stalowej wraz z fundamentami i szczelną obudową ścian i dachu.

Pełna odpowiedź brzmi więc: jeśli szukamy wykonawcy hali stalowej i nie mamy projektu, to w pierwszej kolejności musimy zweryfikować doświadczenie poszczególnych oferentów.

Jak zweryfikować doświadczenie wykonawcy hal stalowych.

Doświadczony wykonawca pochwali się realizacjami, czasem referencjami, które jednak są już nieco staromodne, ale przede wszystkim umożliwi odwiedziny w funkcjonującej hali wybudowanej dla firmy o zbliżonym profilu do naszego. Udostępnienie kontaktu do właściciela innej firmy, która wybudowała z wykonawcą halę to wyraz uczciwości. Świadczy też o dobrych stosunkach między firmami, które zakończyły już wspólny projekt a to najlepszy gwarant fachowości. Należy pamiętać, że budowa hali to nie koniec współpracy między inwestorem a wykonawcą. Odwiedzając halę wybudowana kilka lat wcześniej możemy dodatkowo sprawdzić jak wykonawca obsługuje zgłoszenia serwisowe, jak reaguje na awarie i czy rozwiązania wybrane w dla tej realizacji sprawdziły się.

W STALION proponujemy wizje lokalne w wybudowanych obiektach nawet bez udziału przedstawiciela naszej firmy. Partnerskie podejście do każdej inwestycji owocuje bardzo dobrymi relacjami z Inwestorami, którzy nam zaufali.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dofinansowanie: 93000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 197604,80 zł

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl