8/05/2020
W konstrukcji każdej hali stalowej niezależnie od jej przeznaczenia wyróżnić możemy następujące grupy elementów stalowych:
Zależnie od funkcji jaką element spełnia w konstrukcji oraz przede wszystkich działających na niego obciążeń projektant dobiera optymalny przekrój poprzeczny. Do dyspozycji projektanta jest cała gama profili stalowych walcowanych, formowanych na zimno oraz giętych o najróżniejszych kształtach oraz wymiarach. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:
Poza całym dostępnym asortymentem produkowanych seryjnie profili hutniczych projektant może również ukształtować przekrój poprzeczny o praktycznie dowolnym kształcie i wymiarach składając się z pojedynczych blach połączonych ze sobą poprzez spawanie. Przekroje utworzone w ten sposób nazywane są blachownicami. Takie rozwiązanie stwarza możliwość znacznej optymalizacji kosztów samej konstrukcji – poprzez umożliwienie zmiany wymiarów elementu na jego długości. Konstruktor może zatem zaprojektować element o przekroju dostosowanym do rzeczywistych efektów obciążeń zewnętrznych. Redukujemy w ten sposób również całkowity koszt budowy hali stalowej.
Wyjaśnijmy to na przykładzie konstrukcji dachu.
Oczywistym jest że w wyniku obciążeń na długości elementu nośnego wystąpi jedno miejsce w którym obciążenia te będą powodowały największe zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu – będzie to zatem najbardziej narażone na zniszczenie miejsce w konstrukcji dachu. Z racji tego że konstrukcja budowlana jest tak wytrzymała jak jej najsłabszy punkt – projektant musi dobrać profil stalowy tak, aby był on odpowiedni właśnie w tym najsłabszym miejscu. Stosując zatem profil o stałych wymiarach na długości we wszystkich miejscach poza punktem krytycznym będzie on niewykorzystany w optymalnym stopniu. Stosując zmienny przekrój projektant może tak ukształtować miejsca zmiany wymiarów aby w każdym punkcie konstrukcji stopień wykorzystania wytrzymałości stali był optymalny ( nadal oczywiście spełniający narzucony przez normy projektowe zapas bezpieczeństwa). Wymaga to dokładniejszego przeanalizowania pracy pod względem statyki oraz stateczności, ale przekłada się również na znaczne zmniejszenie kosztów samej stali. W czasach dążenia do projektowania zarówno bezpiecznego jak i ekonomicznego jest to bardzo rozwiązanie coraz częściej stosowane.
Copyright © Stalion 2023