Jak tanio zbudować halę magazynową? Podstawy

18/03/2020

Budowa hal magazynowych z naciskiem na minimalizację kosztów to jeden z najważniejszych powodów, dla których hale buduje się właśnie ze stali. Koszt budowy hali w konstrukcji stalowej jest w porównaniu do takiej samej hali w technologii tradycyjnej dużo niższy, a dodatkowo sama budowa trwa o wiele krócej. Jest jednak w obrębie budowy hal stalowych wiele obszarów, które mogą korzystnie wpłynąć na wynik finansowy inwestycji.

Odpowiednia działka pod budowę hali magazynowej:

Z punktu widzenia kosztów budowy hali, działka powinna dawać nam swobodę usytuowania, czyli być odpowiednio do wielkości planowanej hali duża oraz płaska. Niewielkie działki w gęsto zabudowanych lokalizacjach mogą kusić ceną, jednak przed zakupem warto zweryfikować z architektem możliwości zabudowy. Najczęstsze problemy to nieprzekraczalne linie zabudowy, odległości od granic działki i sąsiadujących budynków, dostęp do mediów i kanalizacji oraz dodatkowe wymogi wynikające z planu zagospodarowania lub WZ. Działki o dużych nachyleniach terenu będą wymagały dodatkowej niwelacji i mogą wymusić w efekcie wykonanie drogich murów oporowych.  

Nieodłącznym tematem związanym z działką jest też grunt i jego parametry. Aby tanio zbudować halę stalową grunt musi być nośny a woda gruntowa poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Jeśli warunki gruntowe nie są korzystne to jedynym argumentem za budową hali w tej lokalizacji będzie cena działki rekompensująca nam dodatkowe wydatki. Możliwość bezpośredniego posadowienia stóp fundamentowych to bardzo dobry początek.

Optymalne wymiary hali magazynowej:

Najłatwiejszym sposobem na obniżenie kosztu budowy nowej hali magazynowej jest zaprojektowanie dokładnie takiej przestrzeni jaką będziemy wykorzystywali. Halę magazynową najlepiej dostosować do konkretnego systemu magazynowania, co oznacza wybór dostawcy np. regałów wysokiego składowania już na etapie koncepcji. Dopiero do przemyślanego układu funkcjonalnego konstruktor powinien dopasować konstrukcję nośną hali. Bardzo często jednak ważniejsza od dopasowanej, będzie przestrzeń elastyczna. W takiej sytuacji optymalne kosztowo wymiary hali zaproponuje nam doświadczony wykonawca hal stalowych. 

Aby np. zbudować halę magazynową dającą nam ok. 1000 m2 swobodnej w aranżacji przestrzeni, optymalnie od strony kosztów będzie zaprojektowanie hali nie szerszej niż 25 m z dwu-spadowym dachem o minimalnym nachyleniu. Istotna jest szerokość hali, jej długość będzie wynikała przede wszystkim z docelowego wymiaru oraz wielokrotności optymalnie rozstawionych ram nośnych. Wbrew pozorom duży spadek dachu nie służy obniżeniu kosztów budowy, a tym bardziej eksploatacji. Prawo budowlane wymaga aby konstrukcja była przygotowana na dużo większe niż średnie opady śniegu i płaski dach nie jest problemem. 

Przepisy przeciwpożarowe hali magazynowej:

Hala magazynowa w zależności od rodzaju przechowywanych materiałów może zaliczać się do najprostszej klasy pożarowej E, jak i do najwyższej A. Warunki techniczne, jakie zgodnie z prawem budowlanym muszą spełniać obiekty, określają precyzyjnie kiedy mamy do czynienia z halą o niskich wymogach zabezpieczeń pożarowych, a kiedy powinniśmy zdecydowanie lepiej zatroszczyć się o ochronę pracowników i otoczenia. Jeśli nie wiemy czy nasz magazyn będzie zagrożeniem z punktu widzenia strażaków, najlepiej omówić tą kwestię z architektem.

Najtaniej byłoby budować halę magazynową, w której składujemy wyłącznie niepalne materiały, ale ponieważ to niemożliwe, prawo dopuszcza obniżenie klasy pożarowej budynku do najniższej E, po spełnieniu kilku podstawowych wymogów. Jednym z nich jest zastosowanie klap dymowych w dachu. Budowa hali magazynowej w klasie E z klapami jest niemal zawsze tańsza, niż budowa takiego samego obiektu w wyższej klasie pożarowej, dlatego jest to najczęściej stosowany zabieg. Należy jednak pamiętać, że tym sposobem złagodzimy tylko część wymagań, pozostawiając inne, np. odległości od sąsiednich budynków, które jeśli nie zostają zachowane zmuszają nas do budowy droższych ścian oddzielenia pożarowego.

Jakie fundamenty w hali magazynowej wybrać?

Hala magazynowa o konstrukcji stalowej niemal zawsze będzie posiadała fundamenty w postaci stóp fundamentowych. Konstrukcja stalowa hali projektowana jest właśnie w taki sposób, by optymalnie współpracować ze stopami. Bardzo ważne jest aby projekt stali powstawał równolegle z projektem fundamentów. Stopy fundamentowe wraz z główną konstrukcją nośną hali stanowią konstrukcyjnie jedną całość i wykonanie w pierwszej kolejności fundamentów, a dopiero później dostosowywanie do nich konstrukcji stalowej, najczęściej kończy się zwiększeniem kosztów budowy i nieoptymalnymi kompromisami. 

Nieprawdą jest też, że na dobrym gruncie lepiej wykonać płytę fundamentową – takie rozwiązanie jest zwyczajnie droższe. Należy pamiętać, że fundament hali powinien być posadowiony poniżej poziomu przemarzania gruntu, co w przypadku płyty fundamentowej oznacza dodatkowe koszty.

Ze względu na lekką obudowę ścian wykonywaną z płyt warstwowych, zamiast podnoszących koszty ław fundamentowych, stosuje się dużo mniejsze podwaliny. Oszczędności betonu, szalunków, zbrojenia i robocizny są bardzo duże. Podwaliny opierają się częściowo na stopach fundamentowych i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych aby spełniały swoją funkcję.

Koszty podwykonawców przy budowie hali stalowej

Jednym z istotniejszych czynników wpływających na koszt budowy jest łańcuch dostawców i podwykonawców. Im jest on dłuższy, tym koszty trudniejsze do opanowania, a co więcej, dużo większe ryzyko spadku jakości pracy i materiałów. Nie sposób znaleźć firmę specjalizującą się w całym zakresie tak skomplikowanego zadania jak budowa hali stalowej, jednak jeśli zarobek potencjalnego wykonawcy naszej inwestycji w całości pochodzi z marż narzucanych na pracę innych firm, łatwo dostrzec rozbieżne interesy stron kontraktu. Właśnie dlatego umowy jakie zawiera się w przypadku kontraktów budowlanych są tak skomplikowane. Patrząc na budowę hali magazynowej przez pryzmat rozsądnej minimalizacji kosztów, oferta budowy powinna zawierać informację o ilości prac wykonywanych bez wykorzystania firm podwykonawczych. Najtańsza oferta firmy nie posiadającej własnych zasobów umożliwiających realizację związana jest z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności podnoszących koszty na etapie realizacji – jest zwyczajnie nieuzasadniona. Gdy wykonawca zarabia na produkcie, który dostarcza w ramach pakietu prac, jego wiarygodność zdecydowanie wzrasta.

Obszarów, w których można szukać zmniejszenia kosztu budowy hali stalowej bez obniżenia jakości, lub wydłużenia czasu realizacji jest dużo więcej. Opierając się jednak na tych tylko wskazówkach, w wielu przypadkach jesteśmy w stanie oszczędzić bardzo dużo czasu, stresu i pieniędzy.

Więcej o budowaniu hal w sposób minimalizujący koszty przeczytasz tutaj:

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl