Wytrzymałość posadzki w halach magazynowych

10/10/2019

Posadzka w projektowanej hali magazynowej najczęściej dobierana jest przez architekta. Decyzja opiera się na podstawie obciążeń – ciężaru palet i ilości poziomów, jakie nasze regały będą posiadały. Powszechnie spotykanym rozwiązaniem jest posadzka przemysłowa, zacierana na gładko o nośności ok. 5 ton/m2. Posadzka taka jest niepyląca, można ją więc zmywać, a także świetnie nadaje się do ruchu wózków jak i pieszego. To najbardziej uniwersalny rodzaj posadzki stosowany nie tylko w halach magazynowych, ale ile większości innych, jak hale produkcyjne czy usługowe. 

Zmiana parametrów wykonanej już posadzki jest bardzo trudna i ekonomicznie nieuzasadniona. Projekt należy więc rozpatrzyć nie tylko pod kątem aktualnie planowanego przeznaczenia, ale również biorąc pod uwagę inne, możliwe zastosowania w przyszłości. 

Już dziś funkcjonują pół- oraz w pełni automatyczne systemy magazynowe. Uwzględniają one wymagania nie tylko względem wytrzymałości, ale także maksymalnych różnic w wysokościach poszczególnych pól, oddzielonych dylatacjami oraz warstwy wierzchniej. Wykonanie posadzki dostosowanej do bardziej zaostrzonych norm pozwoli nam w przyszłości lepiej wykorzystać szanse, jakie daje nieuchronna automatyzacja. Szczególnie, że zmiany wymagań w obrębie posadzki nie generują dużych kosztów w stosunku do innych elementów kosztorysu.

Warstwy w posadzce na hali magazynowej

Posadzka przemysłowa naszej hali i jej wytrzymałość to nie tylko grubość warstwy betonu o odpowiedniej klasie i właściwym zbrojeniu. Niemal zawsze, pod kilkunastocentymetrową posadzką zasadniczą, wykonywany jest tzw. chudy beton będący około 10 cm warstwą betonu niższej klasy. Pomijając warstwy nie wpływające na nośność, poniżej mamy jeszcze odpowiednio zaprojektowane do warunków gruntowych warstwy podbudowy. Prawidłowo zaprojektowane posadowienie hali magazynowej  i dobrze wykonane warstwy podbudowy składające się z pełnowartościowych kruszyw, zapewnią odpowiednie podparcie. Tym samym zabezpieczą nas przed pękaniem czy osiadaniem posadzki przemysłowej w hali. Wylewana w odpowiednich temperaturach, prawidłowo wykończona i właściwie zdylatowana posadzka będzie służyła latami.

Łatwo jednak zniszczyć posadzkę przemysłową wykorzystując ją niezgodnie z przeznaczeniem. 

Powszechnie stosowane wózki widłowe, a nawet załadowany TIR nie stanowią większego wyzwania dla dobrze wykonanej posadzki. Może nim jednak okazać się np. będący w powszechnym użytku paleciak, załadowany dopuszczalnymi 2 tonami ładunku. Dlaczego? Przenosi on to obciążenie na bardzo niewielkie, metalowe kółka stykające się z powierzchnią posadzki zaledwie kilkoma cm2. Oznacza to nacisk punktowy o bardzo dużej wartości, niejednokrotnie prowadzący do powstawania pęknięć i odprysków zatartej na gładko powierzchni. 

Posadzka w hali magazynowej

Bardzo podobnie jest z doborem systemu regałowego w hali magazynowej do nośności posadzki. Należy pamiętać, że regał opiera się najczęściej na 4 podporach o konkretnej powierzchni. Powierzchnia na jaką naciska regał to, w zależności od systemu, wielkość pozwalająca obliczyć nacisk na cm2 posadzki, który powinniśmy podać projektantom, konstruktorom oraz wykonawcy prac budowlanych. Powszechnym błędem jest założenie, że masa wszystkich palet w jednym pionie rozkłada się na 4 podporach – w rzeczywistości byłoby tak, gdyby regał miał tylko jedno przęsło. Gdy mamy jednak do czynienia z rzędem regałów, nacisk wszystkich palet w jednym pionie działa jedynie na dwie podpory, generując siły dwukrotnie wyższe, niż wartości obliczone pierwotnie.

Podsumowując – doświadczony wykonawca hal magazynowych będzie w stanie doradzić zarówno odpowiednią grubość jak i rodzaj zbrojenia posadzki, dostosowane do naszych aktualnych jak również przyszłych wymagań. Sprawdzeni wykonawcy współpracują z firmami budującymi hale magazynowe od wielu lat, dzięki czemu łatwo zweryfikować ich doświadczenie i jakość. Wykonanie posadzki dopasowanych do konkretnych potrzeb parametrach nie musi zrujnować budżetu, a z pewnością da większą swobodę w doborze rozwiązań logistycznych.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl