Ile kosztuje budowa hali z suwnicą?

11/09/2020

Hala z suwnicą o udźwigu 5 ton – VALBRUNA

Hala z suwnicą – optymalny projekt

Budowa hali produkcyjnej lub warsztatowej, w której ma pracować jedna lub więcej suwnic to zadanie dla doświadczonego projektanta i wykonawcy hal stalowych. Hala z suwnicą musi być przygotowana nie tylko na obciążenia wynikające z opadów śniegu czy parcia wiatru, ale również na te wynikające z pracy suwnic. Z tego powodu mniej doświadczony wykonawca w obawie o bezpieczeństwo wykorzysta gotowe profile gorącowalcowane, które są z wielu względów łatwiejsze, ale przy okazji bardzo zwiększają masywność i cenę konstrukcji. Szczególnie jeśli suwnic jest więcej niż jedna i mają udźwig liczony w dziesiątkach ton wymagania co do optymalizacji będą tylko większe. Cena konstrukcji stalowej hali produkcyjnej z suwnicą może być nawet 30-40% niższa gdy wykorzystujemy konstrukcję blachownicową w miejsce gotowych profili typu HEB, HEA czy IPE.

Hala stalowa z suwnicą: szerokość budynku

Nic nie stoi na przeszkodzie aby budować halę o szerokości np. 42m z 32 tonową suwnicą. Jako projektant i wykonawca konstrukcji Stalion może pochwalić się podobnymi realizacjami. Należy jednak pamiętać, że aby utrzymać koszty na optymalnym poziomie powinniśmy celować w maksymalne rozpiętości nieprzekraczające 25 metrów. Naturalnie, decydującym czynnikiem będą wymagania wynikające z technologii na jakiej oparta będzie dana hala stalowa z suwnicą, ale przy szerokościach obiektów 30m i więcej koszt budowy rośnie zdecydowanie szybciej niż wynikałoby to z proporcji.

Suwnica – cena budowy hali a udźwig suwnicy

Tak jak możemy mówić, że do pewnego momentu szerokość hali jest optymalna, tak w przypadku udźwigu suwnic w hali produkcyjnej nie będzie takiej granicy. Dobrze zaprojektowana hala przygotowana do ruchu suwnicy o udźwigu 8 ton będzie miała konstrukcję stalową jedynie 10-15% tańszą, niż ta sama hala przygotowana do ruchu dwóch suwnic o udźwigu 12 ton każda. Oznacza to, że trzykrotne zwiększenie udźwigu ma niewielki wpływ na samą konstrukcję. Wynika to z faktu, że obciążenia wynikające z udźwigu to nie tylko podnoszenie ładunku, ale przede wszystkim przenoszenie go w obrębie hali, co stawia konstrukcji wymagania wynikające z drgań i przeciążeń standardowo nieobecnym w halach bez suwnic. Należy dodatkowo pamiętać, że obciążenia przenoszone są również przez fundamenty i ich koszt również wzrośnie w zależności od parametrów gruntu na jakim hala jest posadowiona. 

Hala produkcyjna z suwnicą a konstrukcja dachu

Hala z suwnicą będzie musiała spełniać wymagania zarówno w zakresie wysokości na jaką chcemy podnosić ładunki, ale i pozostawić miejsce na samą suwnicę. W zdecydowanej większości przypadków ilość miejsca jakie potrzebuje suwnica to nie więcej niż 2m od szyny, po której się porusza. Wysokość na jaką będziemy podnosili zależy w całości od potrzeb jakie mamy, jednak sama wysokość hali i jej kubatura będą pochodną technologii budowy hali i spadku dachu.

Nie bez przyczyny hala produkcyjna z suwnicą powstać powinna z blachownic – umożliwiają one bowiem zminimalizowanie przestrzeni, jaką zabiera konstrukcja dachu i wykorzystanie minimalnego nachylenia połaci. Dla przykładu: hala o szerokości 25m z 12 tonową suwnicą będzie mogła być niemal 1 metr niższa niż ta sama hala z dachem kratownicowym. Oznacza to oszczędności zarówno na etapie budowy, ale i w późniejszej eksploatacji dzięki zmniejszonej kubaturze, którą ogrzewamy.

Hala o rozpiętości 40 m i udźwigu suwnicy 32 t – VALBRUNA

Budowa hali z suwnicą to przedsięwzięcie nieco bardziej wymagające niż budowa zwykłej hali produkcyjnej, ale z wykonawcą mogącym pochwalić się kilkoma podobnymi realizacjami i dysponującym zapleczem projektowym nie będzie to temat skomplikowany. Koszt takiej budowy będzie zależał m. in. od udźwigu suwnicy, ale na pewno pozostanie w ryzach jeśli zadbamy o optymalne wymiary i zdecydujemy się na technologię blachownicową.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dofinansowanie: 93000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 197604,80 zł

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl