Budowa hali w systemie gospodarczym czy generalne wykonawstwo? cz. 2

28/04/2022

Czy generalne wykonawstwo można uznać za rozwiązanie tańsze?

Przed podziałem zakresów między wykonawców będą ostrzegali nas Generalni Wykonawcy i należy mieć świadomość pewnych ryzyk związanych z możliwością wydłużenia czasu realizacji, czy wystąpienia kosztów dodatkowych. Samodzielne dzielenie zakresów pomiędzy wielu wykonawców jest przepisem na problem z odpowiedzialnością w razie stwierdzenia wad na etapie odbioru kolejnych etapów lub końcowego. Nie jest jednak tak, że te ryzyka nie występują gdy zlecamy wszystko jednej firmie. Gdy dajemy projekt w całości do realizacji jednemu wykonawcy też możemy znaleźć się w sytuacji, w której ktoś czegoś nie przewidział lub zaprojektował błędnie i koszty dodatkowe wystąpią pomimo umowy „kompleksowej”.

Należy pamiętać, że jeśli firma świadcząca usługę generalnego wykonawstwa jest większa od naszej to ze względu na doświadczenie i charakter działalności podpisywana umowa lepiej zabezpieczy wykonawcę.

Spotkamy się też z argumentem, że doświadczeni wykonawcy mają lepsze ceny materiałów i robocizny niż sami jesteśmy w stanie uzyskać na rynku. To tylko część prawdy. Większość wykonawców hal przemysłowych posiłkuje się lokalnymi podwykonawcami, którzy zmuszeni są śrubować swoje ceny w walce o kontrakty. Nawiązując z nimi współpracę bezpośrednio uzyskamy ceny niewiele wyższe a za to, z racji bliskiej lokalizacji możemy wynegocjować np. bezpłatne przeglądy czy inne benefity wpływające na nasze koszty eksploatacji. Jest to aspekt nie do przecenienia w przypadku dalszych rozbudów czy modernizacji.

Dużym ułatwieniem w procesie wyboru lokalnych podwykonawców będzie znów współpraca z uczciwą firmą budująca samą halę. Z racji doświadczenia może wskazać ewentualne kierunki poszukiwań, podpowie jakie materiały są minimalnymi do wyceny konkretnych prac i przede wszystkim pomoże skoordynować harmonogram.

Czy istnieje model współpracy łączący zalety obu podejść?

Gdy chcemy mieć kontrolę nad budżetem inwestycji, ale też jakością materiałów potrzebujemy przede wszystkim fachowego wsparcia. Z racji różnych modeli współpracy firm wykonawczych nie tylko tych akceptujących model gospodarczy, ale nawet Generalnych Wykonawców, spotkamy na rynku bardzo wiele nieprzystających do siebie ofert. Istnieje jednak dobra droga, aby połączyć zalety gospodarczego i generalnego podejścia do budowy hali przemysłowej.

Naszym zdaniem jest to model, który nazwaliśmy Partnerskim i zakłada on odpowiedzialność wykonawcy za kluczowe zakresy budowlane związane z halą, biurowcem i innymi obszarami konstrukcyjno-budowlanymi, przy równoczesnym wsparciu całej inwestycji aż do odbioru końcowego.

Jako STALION jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowanie projektów wykonawczych, produkcję, montaż i serwis hali stalowej. W tych obszarach opieramy się na własnej, doświadczonej kadrze pracowników zatrudnionych w naszym biurze i wytwórni konstrukcji na terenie Krakowa. Jest to kluczowy składnik partnerskiej oferty budowy hal stalowych, gdyż w naszym interesie nie jest wyłącznie uzyskanie marży na podwykonawcach, a oferowanie własnych usług. Dzięki temu budujemy hale bez kompromisów jakościowych.

Model partnerskiej realizacji inwestycji polegającej na budowie hali przemysłowej opisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów – zapraszamy do zapoznania się z wpisem p.t.  System partnerski – budowa hali ze wsparciem producenta.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dofinansowanie: 93000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 197604,80 zł

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl