Pośród dostępnych ogólnie informacji na temat „jak zbudować halę stalową” przeważają artykuły o niewielkiej wartości merytorycznej z naciskiem na te promujące generalne wykonawstwo. Nic dziwnego – duże firmy budowlane mają zdecydowanie większe zasoby w działach marketingu, które z racji swojej specjalizacji tworzą treści mające większe znaczenie dla pozycjonowania niż samego odbiorcy. Postaramy się jednak wyłamać z tego trendu.
Producenci na rynku budowy hal stalowych.
Zaledwie niewielka część firm zajmująca się budową hal przemysłowych ma status producenta. Bardzo powszechnym modelem działalności jest generalne wykonawstwo oparte na kontraktowaniu podwykonawców, którzy co naturalne walczą ceną. Oznacza to, że kupując kompleksową usługę jesteśmy skazani na pośredników i nie jesteśmy w stanie dopilnować jakości. Ma to swoje zalety i wady, o których każdy będzie miał nieco inne zdanie, ale pozostańmy przy faktach.
Nawiązanie współpracy z producentem będzie miało kilka bardzo ważnych zalet. Wymieńmy zaledwie trzy podstawowe:
- Producent buduje halę w oparciu o swój projekt i technologię i – o ile nie jesteśmy jego pierwszym klientem (pozdrawiamy!), to mamy pewność, że wiele takich obiektów z powodzeniem powstało, a rozwiązania wybrane są lepszym kluczem niż „najtańsza oferta podwykonawcy”.
- Współpraca z firmą posiadającą park maszynowy, wytwórnię i zatrudnionych od wielu lat pracowników to zwyczajnie mniejsze ryzyko. Taka firma pracuje na renomę swojego produktu i bierze za niego odpowiedzialność nawet po zakończeniu gwarancji.
- Jeśli producent jest odpowiedzialny to oferuje również montaż własnymi ekipami, by kontrolować całość prac konstrukcyjnych (w STALION tak właśnie pracujemy). Mamy dzięki temu pewność, że nasza hala będzie szczelna zarówno w aspekcie wilgoci, jak i mostków termicznych, które podniosą rachunki za ogrzewanie.
Budowa hali w modelu partnerskim.
Budując halę stalową musimy połączyć w jeden harmonogram szereg prac budowlanych, instalacyjnych, wykończeniowych i drogowych. Są wśród nich zakresy, których rozdzielać nie powinniśmy, ale są też takie, które wystarczy jeśli będą dobrze skoordynowane w harmonogramie, by mogły być wykonywane przez więcej niż jedną firmę. Model partnerski łączy w sobie system gospodarczy i generalne wykonawstwo dając jednego kierownika budowy na cały proces łącznie z odbiorem końcowym, ale dopuszczając kontraktowanych przez Inwestora podwykonawców w wybranych obszarach w ramach wspólnego harmonogramu.
W modelu partnerskim wyróżniamy zakresy na jakie możemy podzielić budowę hali bez zwiększania ryzyka rozmycia odpowiedzialności:
- Projekt budowlany – architektoniczny z planem zagospodarowania terenu, uzgodnieniami przyłączy, opracowaniem ochrony ppoż., badaniami geotechnicznymi i ewentualnie innymi wymaganymi opracowaniami formalnymi. Tutaj jest zasadna współpraca z producentem hali w obrębie projektu konstrukcji i posadowienia.
- Projekty wykonawcze fundamentów, żelbetów i konstrukcji stalowej oraz dostawa i montaż konstrukcji stalowej hali wraz z obudową i akcesoriami. Bardzo ważne, aby nie rozdzielać projektu wykonawczego fundamentów i konstrukcji oraz nie wykonywać ich bez wykonawcy. Hala z fundamentami i obudową jest optymalizowana jako całość i ten zakres jest kluczowy dla bezproblemowej eksploatacji.
- Prace instalacyjne zewnętrzne oraz zagospodarowanie terenu. Te zakresy łączą się w obrębie wykopów, które częściowo dotyczą również prac ziemnych hali, jednak odpowiednia koordynacja harmonogramu umożliwi współpracę ekip. Ważne, by wykonawcy dróg i placów wykonali również kanalizację i ewentualne sieci hydrantowe, wodociągowe i elektryczne przebiegające w ich obrębie.
- Instalacje wewnętrzne i wykończenia. Zakresy w przypadku realizacji części biurowej lub socjalnej mocno się przenikają i poza koordynacją harmonogramu powinny być realizowane w taki sposób, aby kolejni wykonawcy nie niszczyli pracy ekip, które zeszły z budowy. Z tego samego powodu firma budująca halę montuje w dachu wywietrzaki systemu wentylacyjnego oraz wpusty i rynny, które wymagają obróbek blacharskich.
Dzieląc budowę w taki sposób jesteśmy w stanie wybrać najbardziej dopasowaną do naszych oczekiwań ofertę z każdego zakresu przy jednoczesnym uzgodnieniu z producentem i wykonawcą hali całościowego harmonogramu i kierowania budową aż do odbioru. Zaangażowanie czasu i zasobów Inwestora jest zoptymalizowane i niesie korzyści w perspektywie rozwoju firmy.