Rozbudowa hali bez zakłócenia pracy zakładu.

30/06/2022

Budowa nowej hali stalowej dla firmy, która z powodzeniem funkcjonuje na rynku często stanowić będzie zdecydowanie większe wyzwanie niż pierwszy obiekt stawiany na pustej działce. Dzieję się tak szczególnie w przypadkach, kiedy mówimy o firmach produkcyjnych, wytwarzających swoje produkty w dobrze poukładanych procesach z dostosowanym łańcuchem logistycznym. Decyzja o rozbudowie w obrębie funkcjonującej firmy wymaga dobrego przygotowania i godnego zaufania wykonawcy.

Jak przygotować się do rozbudowy bez wstrzymywania produkcji.

Ze strony Inwestora najważniejsze będzie, aby zadbał o najbardziej aktualną dokumentację stanu istniejącego i przygotował w porozumieniu z wykonawcą harmonogram uwzględniający najważniejsze zadania stojące zarówno przed pracownikami firmy jak i wykonawcą rozbudowy.

Aktualna dokumentacja ma szczególne znaczenie, gdy rozbudowa obejmuje łączenie obiektów, wyburzenia, czy modernizacje. Jeśli planujemy rozbudować halę stalową to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy fundamenty i konstrukcja nośna były pod takie zadanie przewidziane. Często przy projektowaniu nowej hali produkcyjnej lub magazynowej, gdy działka pozwala na planowanie kolejnych obiektów sensowne jest, aby dostosować fragmenty konstrukcji i fundamentów do późniejszych rozbudów. Taki scenariusz jest najlepszy, gdyż umożliwia rozbudowę i połączenie hal właściwie bez ingerencji w funkcjonującą halę.

Najlepsze więc co możemy zrobić, aby przygotować się do rozbudowy, to zaplanować ją już przy realizacji pierwszego obiektu.

Najczęściej jednak realizacja planów budowlanych będzie dużo bardziej skomplikowana i kolejne niezbędne powierzchnie hali produkcyjnej lub magazynowej wymagać będą dobrego planowania i elastyczności z obu stron.

Co wykonawca może zrobić, aby ułatwić rozbudowę.

Po stronie wykonawcy będzie przede wszystkim przygotowanie takiego harmonogramu prac produkcyjnych i wykonawczych, by dostosować się do funkcjonującego zakładu. Doświadczenie w budowach i rozbudowach powinno być podstawowym kryterium wyboru zaraz obok zasobów własnych takiego wykonawcy. Firma budująca hale stalowe z własną wytwórnią konstrukcji oraz doświadczonymi, własnymi ekipami montażowymi zdecydowanie zwiększa szansę na bezproblemową realizację. W przypadku firm zatrudniających podwykonawców w kluczowych zakresach należy się liczyć z dodatkowymi problemami jakie powstaną gdy któryś z etapów opóźni się z przyczyn obiektywnych lub niezależnych. Szczególnie w przypadku rozbudowy w obszarze mocno zabudowanym będziemy mieli do czynienia z utrudnieniami w pracach ziemnych, gdyż łatwo natrafić na stare fundamenty, sieci instalacyjne czy inne przeszkody. Może się też okazać, że elementy istniejącej konstrukcji wymagają wzmocnień pomimo braku takich przesłanek w projektach i od możliwości szybkiej reakcji wykonawcy zależało będzie, czy utrzymamy termin końcowy.

W przypadku rozbudowy hali stalowej bez zatrzymywania pracy firmy możemy być pewni, że przyda się elastyczność. Najlepsze harmonogramy i projekty nie zastąpią partnerskiego podejścia z obu stron i wspólnego skupienia na ukończeniu zadania. Firma STALION stawia właśnie na ten aspekt niezależnie, czy budujemy całkiem nowe hale, czy rozbudowujemy obiekty, których dokumentacji nikt nie jest w stanie znaleźć.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl