Projektowanie regałów w hali magazynowej – optymalny rozstaw słupów

11/10/2019

Gdy planujemy budowę hali magazynowej, mamy już zazwyczaj pewne wyobrażenie o powierzchni, spełniającej nasze wymagania. Niezależnie od tego czy jest to 500, czy 4500 metrów kwadratowych, należy dane wyobrażenie skonfrontować z koncepcją, opisującą planowane wykorzystanie przestrzeni.

Bardzo często spotykanym błędem przy planowaniu przestrzeni magazynowych, jest rozpoczynanie prac projektowych od określenia kształtu budynku i jego powierzchni.

Projektowanie regałów w hali magazynowej

Naturalnie – jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią na działce i nie mamy za dużej swobody w kształtowaniu proporcji nowej hali magazynowej, musimy przyjąć pewne ograniczenia. Jeśli jednak mamy możliwość w miarę swobodnego określenia wymiarów zewnętrznych, zacznijmy właśnie od zaplanowania procesu logistycznego. To właśnie codzienne zadania jakim będą musieli sprostać magazynierzy, dostawcy i odbiorcy korzystający z hali magazynowej, są najistotniejszymi parametrami dla określenia podstawowych założeń co do projektu.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele systemów magazynowania, z których najpopularniejszym są proste systemy regałowe do magazynowania palet na kilku poziomach – w zależności od wysokości hali. Są one uniwersalne i sprawdzą się do bardzo wielu zastosowań, warto jednak omówić z ich dostawcami nasz plan na wykorzystywanie magazynu. Nie tylko może się okazać, że do naszych założeń będzie odpowiedni inny typ regałów, niż planowaliśmy zamówić, ale przy okazji weryfikacji koncepcji możemy znaleźć bardziej optymalne rozwiązania przyspieszające codzienną pracę lub obniżające koszty.

Dostosowywanie koncepcji logistycznej, gdy nie ma się już swobody kształtowania przestrzeni magazynowej, ogranicza dostępne możliwości i może uniemożliwić wykorzystanie najkorzystniejszej opcji. Na dodatek, wcale nie musi to oznaczać, że mimo wszystko uzyskaliśmy wystarczające oszczędności wynikające z maksymalnej oszczędności. Pewne zmiany w projekcie konstrukcyjnym mogą obyć się bez negatywnych skutków dla budżetu, a za to umożliwić zastosowanie systemu regałów najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb.

Rozstaw słupów w hali magazynowej

Gdy wykonawca hali magazynowej na wstępnym etapie proponuje optymalną koncepcję rozwiązań konstrukcyjnych, zazwyczaj sprowadza się ona do ustalenia siatki słupów. Bardzo często spotykanym standardem na rynku rozwiązań logistycznych, jest układ 12 x 24 m, lub 12 x 22,5 m. Należy jednak pamiętać, że jest to układ stosowany w centrach logistycznych. Wynika nie z optymalizacji procesów i planowania funkcji, a z maksymalnego uśrednienia wymagań dla różnych potrzeb. Te standardy oraz rozwiązania byłyby odpowiednie dla naszej inwestycji w momencie, gdybyśmy planowali budowę hali magazynowej na wynajem. W sytuacji, gdy planujemy budowę magazynu na własne potrzeby, lepiej nie sugerować się standardem logistycznym.

Dla każdej hali o przeznaczeniu magazynowym najważniejszym parametrem jest ilość miejsc paletowych na każdym metrze kwadratowym. Projektowana hala magazynowa ma pomieścić i dać odpowiedni dostęp do przechowywanych produktów, zajmując możliwie jak najmniej przestrzeni. Nie będzie to możliwe, jeśli na etapie koncepcji nie skoordynujemy kilku wzajemnie na siebie wpływających zagadnień. Rozstaw stalowych słupów hali zbudowanej w określonym budżecie może być diametralnie różny i nie wpływać istotnie na zwiększenie kosztów. Istnieje również scenariusz, w którym przemyślana funkcja hali umożliwia zastosowanie bardziej optymalnego układu słupów, bez utraty miejsc paletowych.

Wykonawca i projektant hal magazynowych z odpowiednim doświadczeniem, bez trudu dopasuje optymalny konstrukcyjnie rozstaw słupów na podstawie projektu regałów systemowych przygotowanego przez dostawcę systemu. Ważne, aby na początkowym etapie projektowania uwzględnić tylko te ograniczenia, których nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować. Technologia w jakiej będzie wykonana hala, typowe rozstawy czy uniwersalne założenia, jedynie utrudniają wygodne funkcjonowanie w wybudowanej hali magazynowej.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dofinansowanie: 93000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 197604,80 zł

Copyright © Stalion 2025