Nieocieplona a ocieplona hala stalowa i realne koszty jej budowy. O ile musimy zwiększyć nasz budżet? cz.1

14/03/2022

Budowa hali stalowej pokrytej blachą trapezową to popularne rozwiązanie uchodzące za najtańszy sposób wzniesienia budynku całorocznego. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż pokrycie ścian i dachu z blachy o odpowiedniej wysokości trapezu mocowane jest bezpośrednio do konstrukcji stalowej stanowiącej równocześnie konstrukcje nośną. Takie rozwiązanie minimalizuje ilość elementów potrzebnych do wzniesienia nieogrzewanego magazynu, hali do przechowywania maszyn rolniczych, czy składu materiałów sypkich. Nie jest jednak tak, że taki obiekt wymaga mniejszej wiedzy, czy doświadczenia wykonawcy.

Optymalizacja kosztów budowy „zimnej” hali stalowej.

Źle zaprojektowana hala w konstrukcji stalowej lub błędnie dobrany projekt gotowy mogą sprawić, że budowa najtańszego wariantu hali pokrytej blachą trapezową wcale nie okaże się ekonomiczne.

Konstruktorzy we współpracy z architektami przygotowują koncepcję rozwiązań dopasowaną każdorazowo do planowanej funkcji hali. Jeśli planujemy wybudowanie obiektu nieogrzewanego i nieocieplonego to w zależności od szczegółowych wymagań wynikających z planu zagospodarowania, lub informacji zawartych w uzyskanym WZ, projektanci zaproponują układ słupów pozwalający zminimalizować ilość konstrukcji 2-rzędowych (pomocniczych). Wynika to z faktu, że blacha trapezowa w zależności od parametrów ma swoją własną nośność i właściwie połączona współpracuje z elementami konstrukcyjnymi. Prawidłowo zaprojektowana hala będzie uwzględniała ten aspekt na równi z równie ważnymi warunkami geologicznymi, klimatycznymi, czy innymi charakterystycznymi dla lokalizacji inwestycji.

Dziś hala nieocieplona, ale być może ocieplona będzie.

To częste założenie, gdy planujemy budowę nowej hali stalowej. Nasze potrzeby na dzień dzisiejszy są określone i jeśli potrzebujemy hali nieocieplonej to taką powinniśmy zbudować. Jednak dobrze, gdy budynek jest zaprojektowany na okoliczność zmiany pokrycia ścian i dachu z blachy na płyty warstwowe w nieokreślonej przyszłości. Dobra informacja jest taka, że optymalnie zaprojektowana hala stalowa będzie się nadawała do ocieplenia bez specjalnego dostosowywania konstrukcji. Płyty warstwowe zaprojektowano tak, by mogły być montowane bezpośrednio do konstrukcji nośnej hali. Sprawia to, że kompromis pomiędzy optymalnym rozstawem słupów dla hali pokrytej blachą i tej ocieplonej będzie niewielki. Co więcej, jeśli wiemy na pewno, że hala zmieni swoje przeznaczenie w niedalekiej przyszłości, możemy pokryć dach blachą o wyższym trapezie i tym samym zapewnić sobie pierwszą warstwę pokrycia dachu w technologii membranowej. Jest to najbardziej szczelne pokrycie dostępne na rynku, które choć nieco droższe od płyt warstwowych doskonale sprawdza się w przypadku połaci o minimalnym nachyleniu.

Dowiedz się więcej w Nieocieplona a ocieplona hala stalowa i realne koszty jej budowy. O ile musimy zwiększyć nasz budżet? Cz. 2

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl