Ile kosztuje budowa hali stalowej wraz z biurem?

27/02/2022

Budowa hali stalowej to bardzo często tylko niewielka część zadania budowlanego. Naturalną konsekwencją tworzenia nowych miejsc pracy w magazynach lub halach produkcyjnych jest potrzeba stworzenia co najmniej zaplecza socjalnego, jeśli nie biur. Bardzo popularną koncepcją w przypadku wysokich hal magazynowych jest tworzenie przestrzeni biurowej w obrębie hali poprzez wykorzystanie przestrzeni nad częścią socjalną. Zanim jednak będzie można powiedzieć więcej o kosztach, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów determinujących wybór takich a nie innych materiałów, lub rozwiązań. Do kluczowych będą należały kwestie pożarowe, bhp i funkcjonalne.

Koszt budowy biur w obrębie hali.

Najtańszym rozwiązaniem wydaje się wydzielenie przestrzeni socjalno-biurowej z hali. Ma to szereg plusów z punktu widzenia kosztów samej budowy, gdyż hale w konstrukcji stalowej obudowane płytami warstwowymi to najtańszy system budowy budynków magazynowych lub produkcyjnych. Bardzo często wystarczy w takiej hali zabezpieczyć sobie na etapie budowy podłączenie mediów, by można było część przestrzeni obudować systemem ścianek i sufitów G/K i stosunkowo niewielkim kosztem uzyskać szatnie, sanitariaty, jadalnię, pokój dla kierownika czy pomieszczenia gospodarcze. W takim przypadku, koszt 1 m2 tego typu zaplecza socjalnego wraz z wykończeniami to ok 1000 zł.

Należy jednak pamiętać, że pomieszczenia socjalne obudowane ściankami systemowymi nie spełnią wymogów związanych z oddzielną strefą pożarową, a co za tym idzie jeśli planujemy tego typu rozwiązania to muszą one mieć funkcję ściśle powiązaną z pozostałą częścią budynku. Dodatkowo, aby nie komplikować sytuacji ochrony pożarowej w całej hali nie ma mowy o planowaniu części socjalnej na piętrze antresoli. Zrobienie dwóch kondygnacji wewnątrz hali sprawi bez oddzielenia ppoż. sprawi, że cała hala stanie się dwukondygnacyjna, a to oznacza dodatkowe koszty zabezpieczeń do wyższej klasy pożarowej.

Jest jednak możliwość budowy 2-kondygnacyjnego biurowca oddzielonego funkcjonalnie od hali bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.

Koszt budowy biura jako odrębnego budynku.

Budowa osobnego biurowca wydaje się bardzo droga i może taka być jeśli zaplanujemy budynek w technologii tradycyjnej (murowanej) z 2-3 kondygnacjami o łącznej powierzchni zbliżającej się do 1000 m2. Koszt budowy 1m2 tradycyjnego biurowca w stanie surowym zamkniętym to minimum 2 tys. zł, ale jeśli zdecydujemy się na elewacje z wieloma przeszkleniami i systemy kasetonowe to bez problemu dojdziemy do 3-4 tys. zł. Niestety w obecnej sytuacji dynamicznych wahań cen materiałów budowlanych przedziały te już niedługo mogą nie być aktualne.

Wykorzystując fakt, że hala magazynowa lub produkcyjna będzie miała zazwyczaj wysokość standardowego budynku z jednym piętrem, możemy wydłużyć halę celem uzyskania dodatkowej przestrzeni biurowej i przez zastosowanie zabezpieczeń pożarowych dostosowanych do konstrukcji stalowych oddzielić 2-kondygnacyjny biurowiec od 1-kondygnacyjnej hali. To rozwiązanie opiera się na szkielecie hali, dlatego w perspektywie jest dużo bardziej elastyczne, ale dodatkowo zachowuje korzyści wynikające z tańszego systemu budowy. Jesteśmy w stanie tym systemem wydzielić biurowiec w hali kosztem 1 m2 na poziomie 1,5 – 2 tys zł bez potrzeby budowania murowanej ściany pożarowej. Może się to okazać bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku,  gdy budujemy zakład produkcyjny w kilku etapach i docelowy biurowiec może zaczekać.

W STALION specjalizujemy się w optymalizacji konstrukcyjnej ze szczególnym uwzględnieniem kontroli kosztów oraz przepisów ochrony pożarowej. Doradzamy już na etapie koncepcji i nawet jeśli masz już zaufanego projektanta, chętnie wspomożemy go w zakresie branży konstrukcyjnej.

Doradzamy jako partner biznesowy.
Udana realizacja inwestycji to obustronny sukces.

Copyright © Stalion 2024

Projekt i realizacja sideline.pl